Επική ανατροπή και πρωτάθλημα στο βόλεϊ για τον ΠΑΟΚ

Απίστευτη ανατροπή έκανε ο ΠΑΟΚ στο Παλατάκι στον τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 ανδρών, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Φοίνικα Σύρου, ωστόσο νίκησε με 3-2 σετ και πήρε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το πρωτάθλημα καθώς συμπλήρωσε τρεις νίκες έναντι μίας του Φοίνικα στους τελικούς.

Ο ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία καθώς για πρώτη φορά ομάδα που καταλαμβάνει την τέταρτη θέση στην κανονική περίοδο κατακτά τον τίτλο του πρωταθλήματος.

Με αμυντική αποτελεσματικότητα, υπεροχή στο μπλοκ, εκμεταλλευόμενος, παράλληλα, τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας επέβαλλε από την αρχή το… νόμο του στον αγώνα. Προηγήθηκε με 1-3, προβάδισμα που διατήρησε με άνεση (5-8, 8-10), με τον «Δικέφαλο» να αντιδρά πρόσκαιρα χάρις την ποιότητα του Σεπέδα (10-10, 13-13). Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» άμεσα αποκτώντας διαφορά 4 πόντων (15-19), με τους Πάρις, Κάλντγουελ να ηγούνται της προσπάθειάς τους. Απόσταση που παρέμεινε ως το φινάλε του σετ, με τους νησιώτες να κάνουν το 0-1 με 21-25.

Ο Κάλντγουελ σε πρώτο χρόνο και ο Ντόκιτς, με άσσο, «άνοιξαν» το δεύτερο σετ (0-2), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει για πρώτη φορά τα ηνία στο παιχνίδι (5-3), μετά από άουτ του Ντόκιτς και διπλό μπλοκ, στην πορεία, από τους Σμαραγδή, Κουρνέτα. Οι «ασπρόμαυροι» πήγαν στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (8-6), με τον Φοίνικα να γίνεται «αφεντικό» στο αγωνιστικό χώρο, «τρέχοντας» επιμέρους σκορ 1-5, που τον πήγε στο 9-11. Διαφορά που «ανέβηκε» στο +4 (18-22), με επιτυχημένο μπλοκ από τους Πάρις, Κάλντγουελ. Διαδοχικοί πόντοι από τον Εφραιμίδη έφεραν τον ΠΑΟΚ σε απόσταση δύο πόντων (20-22), ο Φοίνικας, όμως, είχε τον… τρόπο με τους Πάρις, Ντόκιτς να κατακτήσει και το δεύτερο σετ, με 21-25.

Η αμυντική βελτίωση, σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Χιμένες και την εγγυημένη- πάντα- παρουσία του Σεπέδα, ανέτρεψαν στο σκηνικό στο τρίτο σετ για τον ΠΑΟΚ. Μετά το αρχικό 1-2 από τον Φοίνικα, ο «Δικέφαλος» πήρε τα ηνία στο σκορ και δεν τα έχασε ως το τέλος. Προηγήθηκε γρήγορα με 8-5, διαφορά που, λίγο αργότερα, πήγε στο +8 (16-8), αλλά και στο +9 (24-15), την οποία κράτησαν οι Θεσσαλονικείς παίρνοντας το σετ με 25-16.

Με χαρακτηριστική άνεση, επενδύοντας στη… συνταγή του τρίτου σετ, οι «ασπρόμαυροι» πήραν και το τέταρτο. Προηγήθηκαν με 10-6, έχοντας επιπλέον επιθετικές λύσεις από τον Σμαραγδή. Η διαφορά «ανέβηκε» στο +7 (14-7), αλλά και στο +10 (22-12), για να κατακτηθεί, εν τέλει, το σετ στο +11, με 25-14.

Καθολική η υπεροχή του ΠΑΟΚ και στο τάι μπρέικ. Με ισχυρή την κουβανική… δύναμη και τους Κουρνέτα, Σμαραγδή να ενισχύουν το έργο τους, ο «Δικέφαλος» είχε με ασφάλεια το προβάδισμα στο σκορ, την ίδια ώρα που ο Ντόκιτς πάλευε μόνος του για τον Φοίνικα. Ο ΠΑΟΚ πήγε εύκολα στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6), με τη διαφορά να «ανεβαίνει», ελάχιστα αργότερα, στο +3 (9-6) και το σετ να τελειώνει στο 15-10.

Τα σετ: 21-25, 21-25, 25-16, 25-14, 15-10