Γκραν Πρι Βραζιλίας: Νικητής ο Φέτελ, 4ος από τελευταίος ο Χάμιλτον

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ με Ferrari ήταν ο νικητής του Γκραν Πρι της Βραζιλίας κρατώντας σε απόσταση αναπνοής πίσω του για 71 ολόκληρους γύρους, τον κάτοχο της pole position Βάλτερι Μπότας.

Ωστόσο αυτός που έκλεψε την παράσταση ήταν ο ομόσταυλος του Μπότας στη Mercedes, Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος λίγο έφτασε να καταλάβει το τρίτο σκαλί του βάθρου από τον Κίμι Ράικονεν, έχοντας ξεκινήσει τον αγώνα τελευταίος από τα πιτ. Ο Φινλανδός πιλότος της Ferrari χρειάστηκε να χρησιμοποιήσει όλη του την εμπειρία για να κρατήσει πίσω τον τετράκις πλέον, Παγκόσμιο Πρωταθλητή, εξασφαλίζοντας έτσι το 1-3 για τη Scuderia.

Ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull ήταν τέταρτος μπροστά από τον συναθλητή του στους “Κόκκινους Ταύρους”, Ντάνιελ Ρικιάρντο, ο οποίος αναρριχήθηκε μέχρι την 5η θέση έχοντας ξεκινήσει από την 14η και πέσει στην τελευταία μετά τη σύγκρουση που είχε με τους Μάγκνουσεν και Φαντόορν στη δεύτερη στροφή της πίστας μετά την εκκίνηση.

Για την 6η θέση είχαμε μια πολύ ωραία μάχη ανάμεσα σε τρία μονοθέσια, με τους Μάσα, Αλόνσο και Πέρες να περνούν τη γραμμή του τερματισμού με επτά δέκατα του δευτερολέπτου να τους χωρίζουν. Τελικός νικητής ήταν ο Βραζιλιάνος Φελίπε Μάσα με Williams, προς μεγάλη ικανοποίηση των χιλιάδων οπαδών που ήρθαν να τον αποχαιρετίσουν στο τελευταίο Γκραν Πρι που έτρεξε στην πατρίδα του.

Επόμενο ραντεβού των 20 μονομάχων της Φόρμουλα 1 σε δύο εβδομάδες για το τελευταίο Γκραν Πρι του φετινού Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, στην πίστα Γιας Μαρίνα, στο Άμπου Ντάμπι.