Ο Χάμιλτον νικητής του “μαραθώνιου” Γκραν Πρι της Βραζιλίας

Μετά από δύο διακοπές του αγώνα και πέντε εμφανίσεις του αυτοκινήτου ασφαλείας λόγω ατυχημάτων που προκλήθηκαν από τις κακές καιρικές συνθήκες, νικητής του “μαραθώνιου” βραζιλιάνικου Γκραν Πρι που κράτησε περισσότερες από 3,5 ώρες αναδείχθηκε ο Λιούις Χάμιλτον.

Έτσι, και σε συνδυασμό με τη δεύτερη θέση του Ρόσμπεργκ, ο Βρετανός πιλότος κατόρθωσε να μειώσει τη διαφορά στους 12 βαθμούς και να μεταθέσει τη μονομαχία για την στέψη του Πρωταθλητή, στο τελευταίο Γκραν Πρι που θα γίνει σε δυο βδομάδες στο Άμπου Ντάμπι.

Άνθρωπος του αγώνα ήταν για άλλη μια φορά ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull. Μετά τη λάθος επιλογή της ομάδας του, να τον εφοδιάσει με ενδιάμεσα ελαστικά ενώ η βροχή εντεινόταν, ο 18χρονος Ολλανδός αναγκάστηκε να κάνει μια έξτρα αλλαγή για να βάλει βρόχινα ελαστικά 16 γύρους πριν το τέλος. Βγαίνοντας από τα πιτ, ο Φερστάπεν βρέθηκε στην 14η θέση. Αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να περάσει όποιον βρει μπροστά του και να φτάσει στην τρίτη θέση, μόλις δύο γύρους πριν το τέλος, επιδεικνύοντας δείγματα του μεγάλου οδηγικού του ταλέντου.

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Σέρχιο Πέρες με Force India, μόλις ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τη Ferrari του Σεμπάστιαν Φέτελ. Για την έκτη θέση είχαμε μια πολύ ωραία μάχη ανάμεσα στους Κάρλος Σάινθ, Νίκο Χούλκενμπεργκ και Ντάνιελ Ρικιάρντο, με τελικό νικητή τον Ισπανό πιλότο της Toro Rosso.

Τη δεκάδα συμπλήρωσαν ο τοπικός Φελίπε Νασρ, ο οποίος κέρδισε τους πρώτους βαθμούς για λογαριασμό της Sauber μέσα στο 2016, και ο Φερνάντο Αλόνσο με McLaren.

Επόμενο ραντεβού, την Κυριακή 27 Νοεμβρίου στο Άμπου Ντάμπι για το τελευταίο Γκραν Πρι της σεζόν, όπου και θα κριθεί ο τίτλος του Παγκόσμιου Πρωταθλητή για το 2016.