Ασταμάτητος ο Προμηθέας, πέρασε και από την Λιθουανία

Ασταμάτητος ο Προμηθέας ,πέρασε και από την Λιθουανία επικράτησε της Νεπτούνας  με 83-82, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Η ομάδα της Πάτρας που αρνείται να χάσει, νίκησε κούραση , απουσίες και ένα δύσκολο αντίπαλο και πέτυχε την 5η νίκη του σε 6 αγώνες, παραμένοντας ψηλά στη  βαθμολογία του 4ου Ομίλου του Basketball Champions League.

Ασταμάτητος ο Προμηθέας, πέρασε και από την ΛιθουανίαΟι παίκτες του Μάκη Γιατρά  που κοουτσάρισε υποδειγματικά έκαναν ακόμη ένα βήμα για πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Κορυφαίος των νικητών ο Τέρελ Πάρκς με 18πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, ο Προμηθέας ήταν άστοχος από την περιφέρεια και οι Λιθουανοί με επιθέσεις κάτω από το καλάθι προηγήθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο (με 16-14).

Στη β΄περίοδο έγινε μεγάλη μάχη το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (20-21, 26-25, 30-29). Ο Προμηθέας πήρε βοήθειες από τους Πάρκς και Σαλούστρο ,ήταν καλύτερος στα τρίποντα , οι Λιθουανοί όμως παρέμειναν μπροστά μ’ ένα καλάθι (36-34) στην λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας ξάφνιασε τη Νεπτούνας  με ένα σερί 7-0  προηγήθηκε με (41-36) στο 23΄, διατηρώντας το προβάδισμα  με προσωπικά καλάθια του Πάρκς που έφτασε τους 18 πόντους στο 25΄ με 8/10 δίποντα. Οι Λιθουανοί παρέμειναν κοντά στο σκορ, χάρις στον Ντελινκάιτις, που ευστόχησε σε 3 σερί τρίποντα και τον Γκραντ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, κι έκλεισαν το δεκάλεπτο  μειώνοντας στο καλάθι (55-57 ).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ένα αμφισβητούμενο σφύριγμα στο 33΄30΄΄ έδωσε σοβαρό προβάδισμα στην Νεπτούνας ,καθώς  ο Μέιερ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και ο πάγκος των Πατρινών με τεχνική ποινή .Το αποτέλεσμα ήταν οι γηπεδούχοι να ευστοχήσουν σε 3 βολές και να καρφώσουν αμέσως μετά για να προηγηθούν με (65-60) αρχικά και (68-61) στη συνέχεια. Η ομάδα της Πάτρας δεν το έβαλε κάτω με 11 προσωπικούς πόντους του αρχηγού Νίκου Γκίκα,μείωσε αρχικά στους 3 (72-69 ) ,ενώ στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα  με (74-76) 1΄30΄΄ πριν το φινάλε. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά  ήταν ψύχραιμοι στις βολές  διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν  στην 5η νίκη τους στο Champions League  και 3η μακριά από την Πάτρα.

Την επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας θα υποδεχθεί στην Πάτρα (Τετάρτη 21/11, 19:30) την Βίρτους Μπολόνια στο  ντέρμπι κορυφής.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34 , 55-57, 82-83.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Ντελινινκάιτις 23 (5/9 τρίποντα), Γκραντ 18 (16 ριμπάουντ), Ολισεβίτσιους 8, Ουίβερ 9 (1), Ουίλιαμας 7 (1), Νταμβράουσκας 2, Γκαλντίκας 2, Κισιέλιους 3, Μασιούλις 8, Μικαλάουσκας, Σλαβίνσκας 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 16 (1), Γκίκας 11 (3), Κασελάκης 5 (1), Λίποβι 2, Σαλούστρος 12, Κατσίβελης 5 (1), Μέιερ 12 (4), Παρκς 18, Τσαϊρέλης 2.