«Διπλό» τετράδας για τον Προμηθέα

Την τέταρτη νίκη του στη Basket League  πανηγύρισε ο Προμηθέας, που επικράτησε εκτός έδρας του νεοφώτιστου Χολαργού  με (69-57) .

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με κορυφαίους τους Ρίον Μπράουν  και  Ολεξάντρ Λίποβι, άφησε στην άκρη την καταπόνηση από τα διαδοχικά ματς και τα συνεχή μακρινά ταξίδια και επικράτησε ενός πολύ σκληρού αντιπάλου.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. O Προμηθέας  πήρε νωρίς το προβάδισμα , έπαιξε πολύ καλή άμυνα  και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 4 πόντους(15-19).

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος και στην 2η περίοδο, αφού δεν δέχθηκε καλάθι για άλλα 4 λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά 10 πόντων (17-27 στο 15΄), με τον Λίποβι να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα τρίποντα και να φτάνει στους 11 πόντους. Ο  Χολαργός  αντέδρασε στη συνέχεια , εκμεταλλεύτηκε μια μικρή αδράνεια των Πατρινών λίγο πριν το φινάλε και μείωσε στους 4 (32-36) 30΄΄ πριν την λήξη του ημιχρόνου.

«Διπλό» τετράδας για τον ΠρομηθέαΗ τελευταία λέξη του 1ου ημιχρόνου ανήκε, όμως, στον Προμηθέα και στον Ρίον Μπράουν, που έκλεισε εντυπωσιακά το ημίχρονο μ’ ένα φόλοου-κάρφωμα κι ένα τρίποντο από το κέντρο, στέλνοντας την ομάδα του στην ανάπαυλα με προβάδισμα 9 πόντων (32-41).

Στην επανάληψη , ο Χολαργός συνέχισε να έχει τρομερό πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ, ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και του ρυθμού, συντηρώντας μία σταθερή διαφορά 7-11 πόντων και μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενος με 8.Ο Μπράουν άνοιξε το τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 46-57, έβαλε και δεύτερο στο επόμενο λεπτό για το 46-60 και κάπου εκεί, στο 32′, ο Προμηθέας πήρε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Πρώτοι σκόρερ  για τον Προμηθέα ήταν οι Ρίον Μπράουν  με 19 και Ολεξάντερ Λίποβι με 15 πόντους , ενώ ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ήταν αυτός που ξεχώρισε για τον Χολαργό με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Με τον Προμηθέα έκανε ντεμπούτο ο Τζέικ Όντουμ, ωστόσο έδειξε ότι θα χρειαστεί καιρό μέχρι να προσαρμοστεί.

Οι  Πατρινοί στρέφονται πλέον στον αγώνα της Τετάρτης (19:30) με την Βίρτους Μπολόνια στο «Δ.Τόφαλος» για την 7η αγωνιστική  του Basketball  Champions League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Καμπερίδης, Γιάνκοβιτς 12 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε 8 (9 ριμπάουντ), Λοβ 8, Κώττας 5, Σπυριδωνίδης 1, Φιτζπάτρικ 11 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Χόκινς 4 (2/8 σουτ), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 2, Τσαϊρέλης 10 (1), Μέγιερ 6, Λίποβι 15 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 19 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σαλούστρος 2, Κασελάκης 4 (2/10 σουτ), Γκίκας 7(1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ,6 ασίστ), Όντουμ,Παρκς 4.