H AEK κατέκτησε την τρίτη θέση, 89-81 τον Άρη

Έπεσε η αυλαία των μικρών τελικών της Basket League με την ΑΕΚ να νικά με 89-81 τον Άρη στον τέταρτο τελικό που έγινε στο ΟΑΚΑ και με 3-1 νίκες τερμάτισε στην τρίτη θέση των play off, μια σημαντική επιτυχία για την “Ενωση” που είχε να επαναλάβει από το 2005.

Κορυφαίος για την Ένωση ήταν ο Μαλίκ Χέρστον με 24 πόντους και 5 ασίστ με άξιο συμπαραστάτη τον Τζέι Κόβαν Μπράουν με 22 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Γουότερς (17π.) και Γουάιτ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 73-64, 89-81

Η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Σάκοτα και Χέρστον να «σηκώνουν τα βάρη» στην επίθεση έκανε επιμέρους σκορ 11-2 και πήρε προβάδισμα 9 πόντων (19-10 στο 6΄). Ο Άρης ,όμως, ανέβασε την απόδοση του στην άμυνα και κατάφερε να μείωσε την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου στους 4 πόντους (22-18).
Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση εκμεταλλευομένη τα λάθη των αντιπάλων της συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα φτάνοντας μάλιστα την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (41-30 στο 17΄). Οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το σημείο γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη και με ένα τρίποντο του ΜακΝίλ λίγο πριν το ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια στο -5 (43-38).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβς να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ και τον Άρη να προσπαθεί να μειώσει με συνεχόμενα τρίποντα του Γουότερς.

H AEK κατέκτησε την τρίτη θέση, 89-81 τον ΆρηΟι γηπεδούχοι με το δίδυμο Μπράουν και Χέρστον να σκοράρουν ακατάπαυστα ανέβασαν και πάλι την διαφορά πάνω από τους 10 (78-66 στο 32΄), αλλά ο Γουάιτ 5 σερί πόντους μείωσε σε 78-71 (34΄). Η ΑΕΚ, όμως, με «όπλο» την ευστοχία των παικτών από τα 6.75 πήρε και πάλι απόσταση ασφαλείας από τον Άρη, που στο μεταξύ έχασε και τον Γουότερς από τραυματισμό στο γόνατο. Στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης η ομάδα της Θεσσαλονίκης, σ την τελευταία της προσπάθεια για να κάνει την ανατροπή και να οδηγήσει την σειρά σε 5ο αγώνα, μείωσε στους 6 (85-79 στο 38΄)αλλά οι παίκτες της ΑΕΚ παρέμειναν ψύχραιμοι και με το τελικό 89-81 πήραν την νίκη και παράλληλα την τρίτη θέση του πρωταθλήματος .

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Καρακατσούνης, Παπαπέτρου

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 14 (1), Χέρστον 24 (2), Μπράουν 22 (4), Κατσίβελης 2, Μαυροειδής 5 (8 ριμπ.), Παπαντωνίου 2, Μιλόσεβιτς 7 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 6 (1), Μάικλ.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 16 (7 ριμπ.), Ουότερς 17 (3), Μούρτος, Σίμτσακ 4, ΜακΝιλ 13 (1), Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Ζάρας 6 (1), Χάγκινς 3, Κοέν 10 (1).

*Ένταση δημιουργήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ανάμεσα σε φιλάθλους της ΑΕΚ και του προέδρου του Άρη, Νίκου Λάσκαρη, που παρακολούθησε από τις εξέδρες τον αγώνα, με αποτέλεσμα την αποχώρηση του διοικητικού ηγέτη των «κίτρινων» από το ΟΑΚΑ.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: eurokinissi/actionimages