O Σπανούλης «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό στην εκπνοή, 68-66 o Ολυμπιακός (video)

Τα μεγάλα παιχνίδια είναι για τους μεγάλους παίκτες και αυτό αποδείχθηκε απόψε και στο ΟΑΚΑ όπου οι Διαμαντίδης-Σπανούλης έβαλαν τη δική τους «σφραγίδα». Ο Ολυμπιακός νίκησε στον δεύτερο τελικό τον Παναθηναϊκό με 68-66 με απίθανο τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο του Βασίλη Σπανούλη με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν και πάλι το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Basket League ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία 8.3΄΄ όταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα με 66-65 στον Παναθηναϊκό, όμως ο Kill Bill δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση. Παρά το στενό μαρκάρισμα του Καλάθη, ο Σπανούλης με εκτός ισορροπίας σουτ, από αυτά που τα χαρακτηρίζει κανείς ως σουτ της απελπισίας στην εκπνοή του αγώνα ευστόχησε «παγώνοντας» το ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός αποχωρεί με «διπλό» από την έδρα του Παναθηναϊκού σε σειρά τελικών για 4η φορά στην ιστορία του (1993-3ος τελικός, 2014-3ος τελικός και 2015-2ος τελικός).
Πρώτος σκόρερ των θριαμβευτών ο άψογος για ακόμη μία φορά Γιώργος Πρίντεζης με 20 πόντους (10 στην ανατροπή του Ολυμπιακού στη 2η περίοδο) και 9 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σπανούλης με 11 πόντους. Από τον Παναθηναϊκό μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Νίκος Παππάς με 12 πόντους.

Επόμενο ματς είναι στο ΣΕΦ την προσεχή Πέμπτη (19:30).

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-32, 46-50, 66-68

Ο Πεδουλάκης εφάρμοσε το ίδιο πλάνο με αυτό στο ΣΕΦ όπου ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τη νίκη. Οι Ραντούλιτσα-Ουίλιαμς έμειναν αρχικά στον πάγκο και ο Γκιστ έπαιξε σέντερ. Την ίδια στιγμή, ο Καλάθης ήταν και πάλι εύστοχος, στο ξεκίνημα τουλάχιστον, και οι «πράσινοι» ξέφυγαν γρήγορα με 5-0.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα «ξέσπασμα» με Σπανούλη και Πρίντεζη και μείωσε σε 10-7 στο 4΄, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το 7΄, αλλά τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (23%) δεν του επέτρεψε να εξαργυρώσει τον έλεγχο των ριμπάουντ και τον περιορισμό της δημιουργίας των «πράσινων» (3 ασίστ), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κλείσουν την περίοδο στο +3 (14-11).
Με τον Σπανούλη στον πάγκο, τον Χάκετ να δίνει ενέργεια σε δημιουργία και επίθεση, και τον Πρίντεζη σταθερή αξία κοντά στο αντίπαλο καλάθι οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-6 και στο 12΄ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 16-17, ενώ στο 13΄ ξέφυγαν με +3 (19-22). Ωστόσο, οι «πράσινοι» πίεσαν σε όλο το παρκέ και με τους Γκιστ και Χαραλαμπόπουλο (προσωπικό σερί 5-0) να δίνουν λύσεις ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και πάλι στο σκορ (29-25 στο 17΄). Σε εκείνο το σημείο, όμως, μίλησε η αξία του Πρίντεζη, ο οποίος με 6 σερί πόντους (10 στο β’ δεκ.) κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (29-28 στο 18΄), για να βομβαρδίσει από τα 6.75 ο Παπανικολάου (μόλις το 3ο τρίποντο του Ολυμπιακού σε 15 προσπάθειες) στα 1.2’’ για το ημίχρονο και οι «ερυθρόλευκοι» να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (31-32).
Οι δυνατές άμυνες είχαν την τιμητική τους στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό, όμως, να δυσχεραίνει στο κομμάτι της επίθεσης με τον Ραντούλιτσα στη θέση «5». Την ίδια στιγμή, Λοτζέσκι και Χάντερ συνεργάστηκαν άριστα κοντά στο καλάθι, «χτυπώντας» τα αργά πόδια του Σέρβου σέντερ, και ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο 28΄ με +5 (41-46), για να μπει στην τελευταία περίοδο με το υπέρ του 46-50.
Με τον Πρίντεζη σε νέο σόου στην επίθεση ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα διαδοχικά λάθη του Παναθηναϊκού και στο 32΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με +6 (48-54). Ωστόσο, το τρίποντο του Φώτση σήμανε την «πράσινη» αντεπίθεση. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας μάζεψαν τα αμυντικά τους κομμάτια, χάρη στις εμπνεύσεις του Διαμαντίδη, και με επιμέρους σκορ 7-1 ανέκτησαν το προβάδισμα στο 34΄ (55-54). Χάντερ και Λοτζέσκι έγραψαν το 55-58, αλλά ο Παππάς από τα 6.75 έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (58-58 στο 36΄). Λανθασμένες επιλογές και στην επίθεση και αστοχία δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ανακτήσει το προβάδισα, τη στιγμή που ο Σπανούλης έγραφε το 59-63 στο 37΄ με καλάθι και φάουλ (από τον Χάντερ). Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 61-63 στο 1,5 λεπτό για τη λήξη, αλλά νέα λάθη και δύο κομβικά τρίποντα του Οθέλο Χάντερ στο τελευταίο λεπτό κράτησαν τον Ολυμπιακό σε τροχιά νίκης με τον Μάντζαρη να γράφει το 61-64 με ½ βολές στα 36΄΄. Ο Διαμαντίδης πήγε για το τρίποντο της ισοφάρισης, αλλά τον πρόλαβε με φάουλ ο Χάντερ και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού μείωσε στα 25΄΄ σε 63-64 με 2/2 βολές. Η ρώσικη ρουλέτα από τη γραμμή του φάουλ συνεχίστηκε με τον Λοτζέσκι να αστοχεί στη δεύτερη για το 63-65… Τι ακολούθησε; Step-back τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη στα 8.3΄΄ για το 66-65 στα 8.3’’, για να απαντήσει από τα 6.75 στην εκπνοή ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, και να διαμορφώσει το τελικό 66-68 και το 1-1 στη σειρά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος-Κορομηλάς-Μάνος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 3, Παππάς 12 (1), Φελντέιν 6, Διαμαντίδης 8 (1) , Γκιστ 9, Καλάθης 8 (1), Ουίλιαμς 5, Χάντερ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Παπαπέτρου , Σπανούλης 11 (2), Στρόμπερι , Μιλουτίνοφ , Πρίντεζης 20, Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης 7 (1), Ουόρικ , Χάκετ 2, Λοτζέσκι 7, Παπανικολάου 9 (1).

TA ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Την αποστολή του Ολυμπιακού συνόδευσαν ο αντιπρόεδρος της ΚΑΕ, Γιώργος Σκινδήλιας και ο Χρήστος Σταυρόπουλος. Οι αδελφοί Αγγελόπουλοι δεν βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

O Γιώργος Παπαγιάννης πήρε τη θέση του Λευτέρη Μποχωρίδη στη 12άδα του Παναθηναϊκού.

Συνομιλία με τον πρώην προπονητή του Ολυμπιακού, Πίνι Γκέρσον, είχε ο «ισχυρός άνδρας» του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Γιαννακόπουλος, στα επίσημα του ΟΑΚΑ, πριν το τζάμπολ του 2ου τελικού.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages