Προμηθέας: Νίκησε και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας

Ο Προμηθέας νίκησε το Λαύριο με 71 -63 στο κλειστό «Δ.Τόφαλος» για την 23η εμβόλιμη αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.To παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο, όταν ο Προμηθέας κατάφερε να ευστοχήσει σε κάποια μεγάλα σουτ με Γκίκα και Λίποβι και να πάρει διψήφιες διαφορές. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε αυτή τη φορά να περιορίσει τα λάθη της (12), αλλά ήταν και πάλι άστοχη στις βολές (7/13).

Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 19-5 στο 5΄.Το Λαύριο αντέδρασε και με ένα σερί 12-0 πήρε κεφάλι στο σκορ  με 15-21, οι γηπεδούχοι μείωσαν και το δεκάλεπτο έκλεισε 19-21 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας  πήρε ξανά το προβάδισμα με 24-21, ο Μιλόσεβιτς ισοφάρισε 24-24 στο 14΄.Οι Πατρινοί στη συνέχεια  έστησαν… τείχος μπροστά στο καλάθι τους και η  ομάδα του Γιατρά που δέχτηκε μόνο τρεις πόντους στα υπόλοιπα έξι λεπτά, δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων στο 18′ (37-27) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ 37-29.

Προμηθέας: Νίκησε και παρέμεινε σε τροχιά τετράδαςΣτο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας έφτασε στο +10 (39-29) με πρωταγωνιστή τον  Έλις ,αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά με σερί (39-35) στο  23′ και λίγο αργότερα πήραν πάλι προβάδισμα (41-42,) με τον Μπιούφορντ να έχει 10 πόντους. Κασελάκης και Χαραλαμπόπουλος έκαναν το 45-47 στο (29′) και ο Γκίκας με τρίποντο «έγραψε» το 48-47 στο 30′. Ο Προμηθέας ξέσπασε στις αρχές της τέταρτης περιόδου , με ένα σερί 12-0 που προηγήθηκε 62-52 στο 34′. Αυτό ήταν και το καθοριστικό, καθώς ο Προμηθέας δεν ανησύχησε ξανά. Όχι μόνο δεν άφησε το Λαύριο να ρίξει την διαφορά κάτω από τους έξι πόντους, αλλά την ανέβασε και μέχρι τους 11 (70-59) στο 38′.

Προμηθέας: Νίκησε και παρέμεινε σε τροχιά τετράδαςΟ τρομερός, τον τελευταίο καιρό Έλις (ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ) και ο Νίκος Γκίκας (14 πόντους, 5 ασίστ και κρίσιμα τρίποντα στην τελευταία περίοδο) πρωτοστάτησαν στη νίκη επί του Λαυρίου, με τον Μάκη Γιατρά να προβληματίζεται κυρίως από την εικόνα της ομάδας του στην 1η και την 3η περίοδο.

Το πρόγραμμα είναι δύσκολο για τον Προμηθέα, καθώς ακολουθούν Παναθηναϊκός (εκτός), Πανιώνιος (εντός) και Ολυμπιακός (εκτός), αλλά ευνοείται στην ισοβαθμία με το Περιστέρι κι έτσι διατηρεί στο… χέρι του την είσοδο στις πρώτες τέσσερις ομάδες του πρωταθλήματος για δεύτερη σερί χρονιά!

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 14 (4), Μέιερ 7 (1), Λίποβι 5 (1), Ελις 14 (14 ριμπάουντ), Μπράουν 5 (1), Σαλούστρος 4, Κασελάκης 12, Κατσίβελης 3 (1), Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός 4, Χολ 2, Παρκς 1.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κακλαμανάκης 10 (12 ριμπάουντ), Νίξον 6 (1), Κουζέλογλου 3 (9 ριμπάουντ), Λαμπ 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 7 (1), Ερμείδης, Μπιούφορντ 15 (3), Γουίθι 5 (1).