Προμηθέας: Νίκησε με ανατροπή τον Ήφαιστο Λήμνου

O Προμηθέας με ανατροπή νίκησε στην έδρα του με 73-68 τον μαχητικό Ήφαιστο Λήμνου για την 21η αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ δικαιολογώντας τη βαθμολογική τους θέση. Ο Προμηθέας με ισορροπία στο σκοράρισμα διατηρούσε μικρό προβάδισμα. Ο Ήφαιστος από την άλλη πλευρά δίνοντας  τη μπάλα περισσότερο στους ψηλούς του ήταν  κοντά στο σκορ. Από το 15′ έως το 17′ οι Πατρινοί έκαναν ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (39-26). Η ομάδα της Λήμνου αποδείχθηκε όμως πολύ σκληρή για να τα παρατήσει τόσο γρήγορα. Ο Ήφαιστος ροκάνισε την διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-38) . Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν συνεχόμενους πόντους από τους Μούρτο, Σταμάτη, Γκότσερ κι έτσι προσπέρασαν με 52-55 στο  (28′). Κάπου εκεί όμως άρχισαν τα τρίποντα. Και ήταν όλα άστοχα. Μετά το λέι-απ του Μπρέιζελτον που έκανε το σκορ 60-65 με 7’56” να απομένουν, ο Ήφαιστος δεν κατάφερε να βάλει άλλο καλάθι στο παιχνίδι! Έχασε όλα τα σουτ που επιχείρησε, σκόραρε μόνο με βολές και στο τέλος ο Προμηθέας πήρε μία σπουδαία νίκη.

Προμηθέας: Νίκησε με ανατροπή τον Ήφαιστο ΛήμνουΟι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 17/37 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 12/24 βολές. Παράλληλα είχαν περισσότερα ριμπάουντ (40 έναντι 37) και ασίστ (14-12).Από την άλλη ο Ήφαιστος είχε περισσότερα κλεψίματα (8-5) και μπλοκς (3-1) ενώ σούταρε 17/36 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 19/26 ελεύθερες βολές.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους  που παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία  Λάνγκστον Χολ ,  οι Λίποβι , Παρκς , Μέιερ  με (13) και Κατσίβελης με (12) .

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 4, Κατσίβελης 12 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Μέιερ 13 (3), Λίποβι 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ελις 2, Κασελάκης 6, Γκίκας 3 (1), Τσαϊρέλης 4, Παρκς 13 (13 ριμπάουντ), Μπράουν 3.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 4, Εβανς 12 (10 ριμπάουντ), Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 14 (1), Φρεϊμάνις 6 (1), Μανωλόπουλος, Μούρτος 8, Σταμάτης 11 (2), Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος, Σμιθ 7 (1).