Προμηθέας: Σίφουνας, διέλυσε τον ΠΑΟΚ

Ο Προμηθέας με όπλο την καλή του άμυνα συνέτριψε τον ΠΑΟΚ με 82-59 στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος» για την 16ηαγωνιστική της Basket League.H ομάδα του Μάκη Γιατρά έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ, έβγαλε ενέργεια  και έφτασε στην 11η νίκη της στο πρωτάθλημα. Οι πατρινοί όμως δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (σκορ 81-56), αν και  προηγήθηκαν ακόμη και με 33 πόντους,(65-32).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά και με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας και καλή άμυνα προηγήθηκε με 15-5 και 21-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι  Πατρινοί  ήταν καλύτεροι και στη δεύτερη περίοδο εγκλωβίζοντας τα ατού του ΠΑΟΚ , η ψαλίδα που χώριζε τις ομάδες έφτασε ως τους 23 πόντους (49-26) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο  αφού ο Προμηθέας άνοιγε διαρκώς την «ψαλίδα» στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς πόντο στα τρία πρώτα λεπτά και το 65-32 του 27ου λεπτού που ήταν η μέγιστη διαφορά, δεν άφηνε καμία αμφιβολία για τον τελικό νικητή. Στον χρόνο που απέμενε οι δύο ομάδες έπαιξαν για τη διαφορά με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να υπερασπίζεται τελικά το 81-56 του πρώτου αγώνα.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Οκτάβιους  Έλις, με 12 πόντους  και 9 ριμπάουντ, ενώ ξεχώρισαν επίσης από τον Προμηθέα οι Σαλούστρος , Γκίκας και Μεϊερ.

Ο Προμηθέας, έδειξε, πάντως, πως αξίζει και φέτος μια θέση στην τετράδα της Betshop Basket League και με τέτοιες εμφανίσεις είναι από τα φαβορί για να την κατακτήσει.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 14 (2), Μέιερ 10 (2), Λίποβι 2, Έλις 12, Μπράουν 2, Σαλούστρος 12 (1), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 7 (1), Τσαϊρέλης 4, Γερομιχαλός, Χολ 7 (1), Παρκς 5

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης, Τέπιτς, Γκος 6 (1), Τζέφερσον, Ζάρας 4, Μαργαρίτης 11 (1), Τσόχλας 4 (1), Σχίζας 6, Γκαρετ 4, Χάτσερ 9 (2), Τζόουνς 2.