Προμηθέας: Ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό

Array

Ο Προμηθέας άντεξε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Παναθηναϊκό, στην επανάληψη όμως …λύγισε και ηττήθηκε από τους «πράσινους» με 88-69 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στη Basket League.

Ο Προμηθέας αποχαιρετά την χρονιά στην 5η θέση με 7 νίκες και 4 ήττες, έχοντας, πλέον, κατοχυρώσει μια θέση στις ομάδες που διεκδικούν την είσοδό τους στην τετράδα της Basket League.

Προμηθέας: Ηττήθηκε από τον ΠαναθηναϊκόΣτο αγωνιστικό μέρος ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά , εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων και με καλή άμυνα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-16.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο, αντέδρασε και με δύο τρίποντα του Παππά ,έκανε ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με 24-21. Οι αλλαγές του Μάκη Γιατρά που πέρασε στο παιχνίδι Κασσελάκη και Έλις βελτίωσαν την άμυνα με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να μείνει κοντά στο σκορ, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου  με ένα θεαματικό κάρφωμα του Λίποβι μείωσε σε 34-35.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ρικ Πιτίνο που έκανε ντεμπούτο στη Basket League «πάτησε γκάζι» .Με τους Τόμας , Λοτζέσκι να δίνουν ρυθμό και τους Καλάθη, Παππά να οργανώνουν και να εκτελούν  ο Παναθηναϊκός έκλεισε την Τρίτη περίοδο στο +11 (50-61).Ο Προμηθέας προσπάθησε στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά δεν μπορούσε να βρει λύσεις τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα με τους φιλοξενούμενους  να φτάνουν  εύκολα στη νίκη με 88-69.

Ο Νίκος Παππάς ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού έχοντας 18 πόντους με 0/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε μόλις 17 λεπτά συμμετοχής.

Εξαιρετικός και ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές) και 8 ασίστ .

Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν ο Μπράουν με 23 πόντους ενώ ο Μεϊέρ πέτυχε 12 και ο Λίποβι 10.

Προμηθέας: Ηττήθηκε από τον ΠαναθηναϊκόΗ ατμόσφαιρα στο «Δημήτρης Τόφαλος» ήταν εντυπωσιακή, περισσότεροι από 4.500 οπαδοί γέμισαν το γήπεδο και δημιούργησαν πολύ όμορφη εικόνα με τους οπαδούς των δύο ομάδων να είναι δίπλα-δίπλα ,χωρίς ζώνες ασφαλείας και να στέλνουν μήνυμα προς όλους σε μια μπασκετική γιορτή.