Ισόπαλο 1-1 το μεγάλο ντέρμπι Αργεντινή-Βραζιλία

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε το μεγάλο ντέρμπι της Νότιας Αμερικής ανάμεσα στην Αργεντινή και τη Βραζιλία, στο πλαίσιο των προκριματικών για το Μουντιάλ του 2018 στη Ρωσία.

Η Αργεντινή ήταν καλύτερη, όμως η Βραζιλία κατάφερε να αποδράσει με το βαθμό της ισοπαλίας από το «Μονουμεντάλ» του Μπουένος Αϊρες.
Η «αλμπισελέστε» άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Άνχελ Ντι Μαρία έδωσε στον Γκονσάλο Ιγκουαΐν και εκείνος στον Εζεκιέλ Λαβέτσι, που εκμεταλλεύτηκε τα κενά της βραζιλιάνικης άμυνας. Στο 58ο λεπτό ο Λούκας Λίμα ισοφάρισε για τους Βραζιλιάνους.
Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Νταβίντ Λουίζ, ο οποίος αποβλήθηκε μέσα σε ένα λεπτό, καθώς δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες (η πρώτη στο 87′ για αγκωνιά στον Ντιμπάλα, δεύτερη για επικίνδυνο παίξιμο στον Μπίγλια).
Η Αργεντινή μετά από τρεις αγωνιστικές παραμένει χωρίς νίκη, με την πίεση στο πρόσωπο του ομοσπονδιακού τεχνικού, Χεράρδο Μαρτίνο, να αυξάνεται κατακόρυφα. Στο άλλο παιχνίδι το Περού νίκησε με 1-0 την Παραγουάη.

Συνοπτικά σε αγώνες για την 3η ημέρα των προκριματικών του Μουντιάλ 2018, στη ζώνη της Νότιας Αμερικής, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Βολιβία-Βενεζουέλα 4-2 (19′, 45′ Ραμάλο, 23′ πεν. Αρτσε, 49′ Καρντόζο-32′ Ροντόν, 55′ Μπλάνκο)
Ισημερινός-Ουρουγουάη 2-1 (23′ Καϊσέδο, 59′ Μαρτίνες-49’Καβάνι)
Χιλή-Κολομβία 1-1 (45′ Βιδάλ-68′ Χάμες Ροδρίγες)
Περού-Παραγουάη 1-0 (20′ Φαρφάν)
Αργεντινή-Βραζιλία 1-1 (33′ Λαβέτσι-58′ Λούκας)