Κυπελλούχος Ελλάδος ο Ολυμπιακός – Επεισόδια μεταξύ οπαδών των δύο «αιωνίων»

Τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του πανηγύρισε το νεοσύστατο γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 63-60 του Παναθηναϊκού, μετά από έναν συναρπαστικό τελικό στο φάιναλ-φορ της Λευκάδας, διατήρησαν το φετινό τους αήττητο σε όλες τις διοργανώσεις και έγιναν η 11η διαφορετική ομάδα που κατακτά το τρόπαιο, στα 21 χρόνια ιστορίας του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα (με πρώτο τον τυπικά γηπεδούχο Παναθηναϊκό): 20-15, 33-25, 43-48, 60-63

Η Λικέντρα Τζόνσον με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ήταν η κορυφαία των νικητριών, όμως στο τέλος μέτρησαν τα κρίσιμα τρίποντα της Ευδοκίας Σταμάτη (13π., 4ασ.) και της Σουλτάνας Χαλιβέρα (10π.). Για το «τριφύλλι» κόστισε πολύ το «φόρτωμα» με φάουλ της Νταϊάνα Ντέλβα, η οποία είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ σε μόλις 16 λεπτά συμμετοχής, ενώ η Κυριακοπούλου (18π.) πάλευε σχεδόν μόνη της στο τέλος.

Οι «πράσινες» ήταν αυτές που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, με την Νταϊάνα Ντέλβα να κυριαρχεί στη μονομαχία με τη Λικέντρα Τζόνσον κάτω από τα καλάθια και τη Σοφία Κυριακοπούλου να συνεισφέρει στο σκοράρισμα. Οι σέντερ των δύο ομάδων φόρτωσαν η μία την άλλη με φάουλ και είδαν από τον πάγκο αρκετά μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό όμως να βρίσκει λύσεις σε άμυνα και επίθεση και να φτάνει ακόμη και στο +10 (31-21 στο 16΄), πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος 33-25.
Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Ντέλβα φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ και ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία, «έσφιξε» την άμυνά του και πέρασε τη μπάλα στη Τζόνσον, η οποία είχε πλέον σαφώς πιο εύκολο έργο (κι ενώ είχε ξεκινήσει με 2/8 σουτ). Οι «ερυθρόλευκες» ανέτρεψαν την κατάσταση, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (35-34) με καλάθι της Τζόνσον και λίγο αργότερα ξέφυγαν με 45-39. Ο Κώστας Παπαδόπουλος επανέφερε άρον-άρον στο ματς τη Ντέλβα και οι «πράσινες» κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (48-48), όμως η Αμερικανίδα σέντερ χρεώθηκε με (επιθετικό) πέμπτο φάουλ και αποβλήθηκε. Ακολούθησε ένα διάστημα με διαδοχικά τρίποντα από τις δύο φιναλίστ, με τις Σταμάτη και Χαλιβέρα να «βομβαρδίζουν» για τον Ολυμπιακό και την Κυριακοπούλου να «απαντά» για τον Παναθηναϊκό. Στο τελευταίο λεπτό του τελικού, ένα λάθος της Λύμουρα και το καλάθι της Όλγας Χατζηνικολάου ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (63-58) και το μόνο που κατάφεραν οι «πράσινες» ήταν να μειώσουν με την Καλέντζου στο τελικό 63-60.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μητσόπουλος, Διαμαντής

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6 (4ασ.), Αλμπάνεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Παντέλη 2 (7ρ.), Σλούκα, Διέλα 3, Πατεράκη, Λύμουρα 11, Ντέλβα 16 (10ρ.), Κυριακοπούλου 18 (4)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13 (3τρ., 4ασ.), Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6 (9ασ.), Μπαλτά, Χαλιβέρα 10 (2), Τζόνσον 15 (8ρ., 4κλ.), Κοσμά 3 (1), Παπαμιχαήλ 2, Κριστόφερσον 9 (1)

Tρίτος ο ΠΑΟΚ, 66-58 τον Αθηναϊκό

Την τρίτη θέση του φάιναλ-φορ του κυπέλλου μπάσκετ γυναικών, που φιλοξενείται στη Γλυφάδα, κατέλαβε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 66-58 του Αθηναϊκού στον «μικρό» τελικό.

Δεκάλεπτα: 16-12, 34-27, 44-43, 58-66

Η ομάδα του Βύρωνα, αν και χρειάστηκε σχεδόν πέντε λεπτά για να πετύχει καλάθι εντός πεδιάς (9-1 έφτασε το σκορ στο διάστημα αυτό), είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε να προηγείται ακόμη και με εννέα πόντους (34-25). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ισορρόπησε τα πράγματα στην τρίτη περίοδο και πέρασε μπροστά 45-44, με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Αθηναϊκός με σερί 8-0 ξέφυγε 52-45 στο 34΄, αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν ένα επιμέρους σκορ 13-1, με το οποίο διαμόρφωσε το 58-53 (1΄15΄΄ πριν τη λήξη) για να φτάσει τελικά στη νίκη με 66-58.
Διαιτητές: Βαρδάλος-Δημόπουλος-Λιότσος

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 12, Σιδεράκη, Σπαθάρου 14, Σταμάτη, Λουκάτου, Κλίτσα, Κεχαγιά 7, Ντάναμ 20, Νίξινα 2, Ντάνιελ 3

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή, Τελίδου 9, Ρέντμον 7, Σπανίδου 3 (9ρ), Τζουγκράκη, Σταυρίδου 25 (8ρ), Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου, Κλέμονς 18, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου 2

Σοβαρά επεισόδια τα ξημερώματα μεταξύ οπαδών των δύο «αιωνίων»

Τα ξημερώματα της Κυριακής στην Λευκάδα, όπου διεξήχθη το φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ γυναικών, σημειώθηκαν εκτεταμένα επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς των «αιωνίων», αποτέλεσμα των οποίων ήταν σημαντικές υλικές ζημιές.

Μετά τα επεισόδια που προκάλεσαν εύλογη ανησυχία στις αρμόδιες αρχές έγινε σύσκεψη στην οποία πήραν μέρος εκπρόσωποι του Δήμου Λευκάδας, της ΕΟΚ, αλλά και της Αστυνομίας, όπου αποφασίστηκε να γίνουν κανονικά και ο μικρός και ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: eurokinissi/actionimages