“Λευκή” ισοπαλία για Βέροια και Ηρακλή

Άλλη μια γκέλα για την Βέροια εντός έδρας. Η τοπική ομάδα έμεινε στο 0-0 με τον σκληροτράχηλο Ηρακλή στην «αυλαία» της 11ης αγωνιστικής και συμπλήρωσε 5 αγώνες χωρίς νίκη στην πρωτεύουσα της Ημαθίας.

Το ματς είχε πάθος και ένταση στο πρώτο 45λεπτο, αλλά ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η Βέροια αν και ήταν πιο κινητική και πιο ορθολογική στις αποφάσεις της μπροστά από την εστία του Χουάντερσον, δεν κατάφερε εν τέλει να πετύχει το πολυπόθητο γκολ της νίκης.

Πάντως η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι, με τον Βέλλιο στο 14΄ να πιάνει το χλιαρό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής που δεν ανησύχησε καθόλου τον Λόπεθ. Η «απάντηση» της «βασίλισσας» του Βορρά ήταν το μακρινό σουτ του Μαγέφσκι στο 17΄, που ανάγκασε τον Χουάντερσον να διώξει σε κόρνερ, καθώς η μπάλα αναπήδησε στο έδαφος και δεν ήταν εύκολο να τη μπλοκάρει.

Η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη δεν άλλαξε ιδιαίτερα, παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών. Οι δύο ομάδες ήθελαν, αλλά δε μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις στις δύο εστίες και μετά το 75ο λεπτό ήταν προφανές ότι έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στην άμυνά τους για να διαφυλάξουν τουλάχιστον το μηδέν.

Διαιτητής: Μιχαήλ Βοσκάκης

Κίτρινες: Μαγέφσκι – Σαραμαντάς, Μπουκουβάλας, Τσιλιανίδης

Βέροια (Γ.Γεωργιάδης): Λόπεθ, Νέτο, Εντζεγκουέλε, Οστοϊτς, Γιαννούλης, Μαραγκός, Άρτσε, Μαγέφσκι, Ναζλίδης, Καϊκούτ (62΄ Γιουσούφ), Μερεμπασβίλι (46΄ Αμπντούν).

Ηρακλής (Ν.Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Καρασαλίδης, Ρομάνο, Μακρής (68΄ Ζιαμπάρης), Κυριακίδης (46΄ Μπουλούτ), Ιντζόγλου, Τσιλιανίδης (77΄ Πασάς), Βέλλιος.