Με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) έφυγε ο Πανθρακικός από την Λειβαδιά

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του  Λεβαδειακού με τον Πανθρακικό για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μάντζιου, ενώ ο Πανθρακικός που έπαιζε από το 52’ με δέκα παίχτες λόγω αποβολής τους Τσιάρα με 2η κίτρινη, ισοφάρισε με τον Ηλιάδη στο 87’.

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Λεβαδειακός που είχε ευκαιρίες από νωρίς για να προηγηθεί. Στο 11’ το σουτ του Ατζαγκούν έφυγε έξω, στο 26’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Μάντζιου, στο 31’ ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μπεν, ενώ στο 35’ πάλι ο Αθανασιάδης απέκρουσε το σουτ του Μερεμπασβίλι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και στο δεύτερο μέρος και στο 50’ ο Μερεμπασβίλι είδε τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό «Γ» της εστίας του Αθανασιάδη. Ο Πανθρακικός απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο 51ο λεπτό, με το σουτ του Χασομέρη να περνάει λίγο άουτ, για να έρθει η φάση του 52’ όταν ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων σε μαρκάρισμα του Τσιάρα στον Μπεν, που έφερε την δεύτερη κίτρινη (αποβολή) για τον παίχτη του Πανθρακικού. Ο Μάντζιος από την άσπρη βούλα ευστόχησε για το 1-0, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν παρέδωσαν τα όπλα. Στο 82’ ο Πανθρακικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Ιγκόρ να βγαίνει απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά ο κίπερ του Λεβαδειακού μπλόκαρε. Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα (87’) ο Πανθρακικός κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ηλιάδη που με σουτ μέσα από τη περιοχή έκανε το 1-1.

Κίτρινες κάρτες: Μερεμπασβίλι, Μουλόπουλος – Τσιάρας, Χρήστου, Χασομέρης

Κόκκινες κάρτες: Τσιάρας (52` δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Τσιντώτας, Τριποτσέρης, Στάθης (69` Γιάχιτς), Τσουρίκοφ, Μπεν, Μεντί, Ατζαγκούν (62` Ντομοβτσίσκι), Μάγκας (66` Μουλόπουλος), Μάντζιος, Μερεμπασβίλι, Μαχαμάτ

Πανθρακικός (Γιάννης Χατζηνικολάου): Αθανασιάδης, Μελίσσης, Μπαϊκαρά, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Χρήστου, Ηλιάδης (89` Γαβριηλίδης), Τσιάρας, Χασομέρης, Μουδούρογλου (58` Χαβίτο), Ίγκορ (90+5` Νικόλτσης)

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)