Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς Λεβαδειακός και Βέροια

Ο Λεβαδειακός παραχώρησε στην έδρα του ισοπαλία με 1-1 στη Βέροια για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα σε ένα παιχνίδι με πολλές χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι συνεχίζουν να διατηρούν το εκτός έδρας αήττητο, προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό με τον Μερεμπασβίλι, ενώ η ομάδα της Βοιωτίας ισοφάρισε στο 75` με αυτογκόλ του Ναζλίδη. Ο Λεβαδειακός είχε δύο δοκάρια με τον Γιακουμάκη στο 47ο λεπτό και στο 76ο.

Η Βέροια πήρε προβάδισμα στο 28ο λεπτό από λάθος του Μαχαίρα, ο οποίος έστειλε την μπάλα προς τα πίσω, με τον Μερεμπασβίλι που έγινε αποδέκτης της μπάλας, να νικάει τον Βερέμκο (0-1). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47` ο Γιακουμάκης με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Λόπεθ, ενώ η πίεση έφερε αποτέλεσμα στο 75`. Ο Μάντζιος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος και ο Ναζλίδης στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε με τακουνάκι την μπάλα στο βάθος της εστίας του Λόπεζ (1-1). Η πίεση των Βοιωτών λίγο έλειψε να φέρει και ένα δεύτερο γκολ, μόλις ένα λεπτό αργότερα. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Γιακουμάκης, ο οποίος με βολέ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα να «γλύψει» το οριζόντιο δοκάρι της Βέροιας. Η Βέροια «άγγιξε» το γκολ στο 79`, με τον Ναζλίδη από κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Βερέμκο. Είχε προηγηθεί σουτ του Μαγιέφσκι, με τον Βερέμκο να αποκρούει προσωρινά και τον Ναζλίδη να πλασάρει υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ των γηπεδούχων σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, η Βέροια έχασε απίστευτη ευκαιρία για να «κλέψει» το τρίποντο. Ο Γιουσούφ έβγαλε τη σέντρα, ο Μαραγκός επιχείρησε καρφωτή κεφαλιά αμαρκάριστος και ο Βερέμκο πραγματοποίησε νέα εντυπωσιακή επέμβαση. Στη συνέχεια της φάσης ο Ναζλίδης πήρε νέα κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Κίτρινες κάρτες: Μαχαίρας, Νικολάου – Μαγέφσκι, Μερεμπασβίλι, Αραγόνες, Πούγγουρας, Ναζλίδης

Λεβαδειακός (Απ. Μάντζιος): Βερέμκο, Μιλιάζες (8` Μανωλάς), Έντουιν, Στάθης, Τριποτσέρης, Φαβάλι, Νικολάου, Γιακουμάκης, Μάντζιος, Μίνγκας (85` Ντομοβτσίσκι), Μαχαίρας (69` Ρομέου)

Βέροια (Γ. Γεωργιάδης): Λόπεζ, Αραγόνες, Ετζενγκέλε, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Μαραγκός, Άρτσε, Μαγέφσκι, Ναζλίδης (86` Όστοιτς), Καϊκουτ (69` Κόλα), Μερεμπασβίλι (59` Γιουσούφ).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ