Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Λιγκ Καπ στο βόλεϊ 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχτηκε ο Ολυμπιακός στη Σύρο που κατέκτησε το Λιγκ Καπ στο βόλει κερδίζοντας στον τελικό τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ, έκαναν την μεγάλη ανατροπή ισοφάρισαν σε 2-2 σετ κερδίζοντας τα δύο επόμενα εύκολα και έστειλαν το ματς στο τάι-μπρέικ. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα μισά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να είναι ισόπαλες 9-9, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με 10-14 και να υπολείπεται ενός πόντου για να φτάσει στη κατάκτηση του τροπαίου. Ωστόσο οι παίχτες του Πιάτσα δεν  είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς ισοφάρισαν σε 14-14, προηγήθηκαν με 16-15 και πήραν τη νίκη στο τάι-μπρέικ με 17-15 κατακτώντας το Λιγκ Καπ με 3-2 σετ. Αυτό είναι το τρίτο Λιγκ Καπ που κατακτά ο Ολυμπιακός και δεύτερο συνεχόμενο.

Τα σετ με πρώτο τον Ολυμπιακό: 20-25, 20-25, 25-17, 25-20, 17-15

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages