Ανάμικτα ήταν τα συναισθήματα από την πρώτη ημέρα συμμετοχής των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, καθώς μόνον ο Λευτέρης Πετρούνιας και η κωπηλασία κατάφεραν να προχωρήσουν, ενώ μέτριο ήταν το ξεκίνημα για την ελληνική κολύμβηση.
Ακόμα και η εθνική μας ομάδα πόλο ανδρών δυσκολεύτηκε πολύ να καταβάλλει την αντίσταση της Ιαπωνίας, ενώ ο Ιωάννης Ταμουρίδης στην ποδηλασία δρόμου, αν και υπερέβαλε εαυτόν, δεν μπόρεσε να βρεθεί κοντά στους διεκδικητές της πρώτης θέσης.

Αναλυτικά:

Εξαιρετική εμφάνιση από Πετρούνια – Εκτός τελικού ο Μάρας
Με μια εξαιρετική εμφάνιση στους κρίκους, που του έδωσε 15.833 βαθμούς, ξεκίνησε ο πρωταθλητής Ευρώπης και κόσμου, Λευτέρης Πετρούνιας, την προσπάθειά του στο 1ο γκρουπ των προκριματικών της ενόργανης γυμναστικής των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.
Παρ’ ότι ο προκριματικός βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και τα αποτελέσματα θα οριστικοποιηθούν τη νύχτα, η πετυχημένη εμφάνιση του 26χρονου Έλληνα πρωταθλητή, η οποία του δίνει μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στην τελική οκτάδα του οργάνου, φαίνεται και από το γεγονός ότι είναι 1ος μέχρι στιγμής σε άσκηση με συντελεστή δυσκολίας 6,80 και ξεπέρασε κατά 0,300 β. τον Βραζιλιάνο μεγάλο αντίπαλό του στους κρίκους και Ολυμπιονίκη του Λονδίνου, Αρτούρ Ζανέτι, ο οποίος στα προκριματικά βαθμολογήθηκε με 15,533 σε άσκηση με συντελεστή δυσκολίας 6,70.

Δεν τα κατάφερε ο Μάρας

Μένει εκτός τελικού του μονόζυγου ο Βλάσης Μάρας, καθώς στον προκριματικό της ενόργανης γυμναστικής των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο βαθμολογήθηκε με 14.200 βαθμούς, που τον αφήνει εκτός τελικής οκτάδας.
Ο πέντε φορές πρωταθλητής Ευρώπης και ρέκορντμαν συμμετοχών σε Ολυμπιακούς Αγώνες στην ιστορία της ελληνικής γυμναστικής, για άλλη μια φορά δεν τα κατάφερε στην κορυφαία διοργάνωση. Όπως το 2004 στην Αθήνα, το 2008 στο Πεκίνο και το 2012 στο Λονδίνο, έτσι και τώρα στο Ρίο, έμεινε στα προκριματικά μακριά από τον καλό εαυτό του, σε ένα πρόγραμμα με συντελεστή δυσκολίας 6,80.
Στο μονόζυγο προηγείται ο Ολλανδός Έπκε Ζόντερλαντ, από τα φαβορί για το χρυσό, με 15,366 βαθμούς.

Προκρίθηκαν στην 12άδα οι Νικολαΐδου/Ασουμανάκη
Πολύ καλό ξεκίνημα για τις ελληνίδες κωπηλάτριες στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, καθώς οι Κατερίνα Νικολαΐδου και Σοφία Ασουμανάκη προκρίθηκαν στις δώδεκα καλύτερες βάρκες του διπλού σκιφ γυναικών.
Οι Ελληνίδες κωπηλάτριες και μεγάλη ελπίδα της Ελλλάδας για ένα μετάλλιο ξεκίνησαν από την 1η διαδρομή της 3ης προκριματικής σειράς και εξασφάλισαν άμεσα την πρόκριση, χωρίς να χρειαστούν επαναληπτικό αγώνα, καταλαμβάνοντας την 3η θέση με χρόνο 7:20.64, πίσω από τη 2η Αυστραλία των Σάλι Κεχόι, Τζενεβίβ Όρτον (7:17.34) και την 1η Νέα Ζηλανδία των Ιβ ΜακΦαρλέιν/Ζόι Στίβενσον (7:14.31). Οι Ελληνίδες κωπηλάτριες θα αγωνιστούν ξανά την ερχόμενη Τρίτη στις 9/8 με στόχο την πρόκριση στον τελικό.

Στην 12άδα των Ολυμπιακών Αγώνων και η ελληνική τετράκωπος
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε το ελληνικό πλήρωμα της τετρακώπου ελαφρών βαρών στους προκριματικούς της κωπηλασίας των Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο, καθώς οι Στέφανος Ντούσκος, Σπύρος Γιάνναρος, Γιάννης Πέτρου και Παναγιώτης Μαγδανής κατέλαβαν την 3η θέση με χρόνο 6:05.27στην 2η προκριματική σειρά και πήραν την απευθείας πρόκριση στη δωδεκάδα. Οι Έλληνες κωπηλάτες άφησαν πίσω τη γερμανική βάρκα 4η, κάτι που σημαίνει πως οι Γιόναταν Κοχ, Λαρς Βίχερτ, Τομπίας Φραντσμαν και Λούκας Σέφερ, θα προσπαθήσουν εκ νέου σε επαναληπτικό.
Αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της ελληνικής κωπηλασίας που σε Ολυμπιακούς Αγώνες συμμετέχει ελληνικό πλήρωμα στην τετράκωπο ελαφρών βαρών των ανδρών. Οι τρεις από τους τέσσερις κωπηλάτες (Ντούσκος, Γιάνναρος και Πέτρου) πήραν σήμερα το «βάπτισμα του πυρός» σε Ολυμπιακή Ρεγκάτα, αφού συμμετέχουν για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ ο… έμπειρος του πληρώματος είναι ο Ολυμπιονίκης Παναγιώτης Μαγδανής που αγωνίστηκε στο Λονδίνο (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών) καταλαμβάνοντας την 8η θέση, μαζί με τον αναπληρωματικό στο Ρίο, Λευτέρη Κόνσολα.

Πρεμιέρα με δύσκολη νίκη 8-7 επί της Ιαπωνίας η Ελλάδα
Έπαιξε με τη φωτιά η εθνική μας ομάδα πόλο ανδρών που χρειάστηκε να υπερβάλλει τον εαυτό της και με μια …επική ανατροπή στο τέλος νίκησε με 8-7την Ιαπωνία στην πρεμιέρα του ολυμπιακού τουρνουά στο Ρίο.
Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-3, 0-4, 4-0
Με σερί 4-0 στην τελευταία περίοδο και γκολ του Μυλωνάκη 38΄΄ πριν τη λήξη, η ελληνική ομάδα νίκησε πολύ δύσκολα την Ιαπωνία με 8-7, στο πλαίσιο του Α΄ ομίλου, και έκανε το πρωτο βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά. Εξυπακούεται ότι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν κρατάει τίποτα από το σημερινό παιχνίδι, εκτός ίσως από την αντίδραση στο τέλος, και οφείλει να δείξει πολύ καλύτερο πρόσωπο στους επόμενους αγώνες του, αρχής γενομένης από τη μάχη με την πανίσχυρη Σερβία, τη Δευτέρα στις 15:00.

Εκτός ημιτελικών Ντουντουνάκη και Βουρνά
Mε το …αριστερό μπήκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες η ελληνική ομάδα κολύμβησης, καθώς η Άννα Ντουντουνάκη και η Κρίστελ Βουρνά δεν κατάφεραν να προκριθούν στους ημιτελικούς των 100μ. πεταλούδα. Η Ντουντουνάκη κατετάγη 7η στην τέταρτη προκριματική σειρά με 58.27, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ, με το οποίο βελτίωσε το 58.31 που είχε πετύχει η Κρίστελ Βουρνά στις 28/7/12, στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου. Πάντως, η επίδοση αυτή δεν ήταν αρκετή για να πλασαριστεί η Ντουντουνάκη μεταξύ των 16 αθλητριών που πήραν το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς, αφού κατετάγη 18η στον προκριματικό. Από την πλευρά της, η Βουρνά κατέλαβε την 7η θέση στην 6η προκριματική σειρά του αγωνίσματος με 58.89 και κατετάγη 23η.

Εκτός τελικού ο Δημητρίου

Δεν τα κατάφερε ο Δημήτρης Δημητρίου στα 400μ. ελεύθερο στην κολύμβηση στο Ρίο, καθώς ο Έλληνας κολυμβητής με χρόνο 3:54.98 έμεινε εκτός τελικού στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Ο Δημητρίου κάλυψε την απόσταση σε 3:54.98, με αποτέλεσμα να καταταγεί έκτος στην τρίτη προκριματική σειρά και 41ος στο σύνολο, την ώρα που το «εισιτήριο» για τον τελικό πήραν οι οκτώ ταχύτεροι αθλητές.

Αποκλείστηκε από τα ημιτελικά ο Σαμιλίδης – Παγκόσμιο ρεκόρ από τον Πίτι

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης δεν κατάφερε να προκριθεί στους ημιτελικούς των100μ. πρόσθιο, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.
Ο Έλληνας κολυμβητής κατετάγη έβδομος στην έκτη προκριματική σειρά με 1:00.35 και 19ος στο σύνολο, μένοντας εκτός της 16άδας των ημιτελικών. Αξίζει να σημειωθεί ότι ταχύτερος των προκριματικών ήταν ο Βρετανός Άνταμ Πίτι, ο οποίος κάλυψε την απόσταση σε 57.55 και σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ, βελτιώνοντας την δική του προηγούμενη κορυφαία επίδοση (57.92 από τις 17/4/15 στο Λονδίνο). Από την πλευρά του, ο Νοτιοαφρικανός «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Κάμερον Βαν Ντερ Μπεργκ, προκρίθηκε στους ημιτελικούς με την έβδομη επίδοση (59.35).

51ος ο Ταμουρίδης στην ποδηλασία δρόμου

Σαφώς βελτιωμένος σε σύγκριση με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, αλλά πολύ μακριά από τις πρώτες θέσεις κατετάγη ο Ιωάννης Ταμουρίδης στην ποδηλασία δρόμου στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο Ντε Τζανέϊρο.
Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέβηκε 59 θέσεις σε σχέση με τον τερματισμό του στην προηγούμενη διοργάνωση του Λονδίνου, όταν είχε τερματίσει στην 110η και τερμάτισε στην 51η θέση στον τελικό της ποδηλασίας δρόμου με χρόνο 6:30.05.

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ης ΗΜΕΡΑΣ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

15:00-16:40 Ομαδικό Γυναικών (φάση «16»)
20:00-23:45 Ομαδικό Γυναικών (προημιτελικοί, ημιτελικοί, ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Προκριματικά γυναικών
15:45-19:00 Α’ μέρος
20:30-22:00 Β’ μέρος
23:30-01:00 Γ’ μέρος
02:30-04:00 Δ’ μέρος

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

17:00 – 19:00 Προκριματικά 60, 69, 81 κιλά Ανδρών
23:00 – 01:15 Προκριματικά 60, 69, 81 κιλά Ανδρών

ΚΑΝΟΕ – ΣΛΑΛΟΜ

18:30-22:15
Προκριματικά: C1 ανδρών: 1η σειρά
Προκριματικά: Κ1 ανδρών: 1η σειρά
Προκριματικά: C1 ανδρών: 2η σειρά
Προκριματικά: K1 ανδρών: 2η σειρά

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

Γυναίκες
18:15 – 22:15 Αγώνας Δρόμου επί δημοσίας Οδού (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

22:00 Συγχρονισμένες 3μ. Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΙΠΠΑΣΙΑ

16:00-21:55 Ιππικό τρίαθλο

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών (ατομικό)

15:00-20:15
Γύρος των «64»
Γύρος των «32»
Γύρος των «16»
Προημιτελικοί

22:00-00:30
Ημιτελικοί
Μικρός τελικός
ΤΕΛΙΚΟΣ

ΤΖΟΥΝΤΟ

16:00-19:00
-66κ. (Α) & -52κ. (Γ) – Προκριματικά/ρεπεσάζ
21:30-00:10
Κατηγορίες -66κ. (Α) & -52κ. (Γ) – ΤΕΛΙΚΟΙ

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

14:30-18:30
Επαναληπτικά: Δίκωπος ανδρών
Επαναληπτικά: Διπλό σκιφ γυναικών
Επαναληπτικά: Διπλό σκιφ ανδρών
Επαναληπτικά: Τετράκωπος άνευ ελαφρών βαρών ανδρών
Προκριματικά: Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών
Προκριματικά: Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών
Προκριματικά: Δίκωπος γυναικών
Προκριματικά: Τετράκωπος ανδρών
Επαναληπτικά: Σκιφ ανδρών
Επαναληπτικά: Σκιφ γυναικών

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

15:00-22:20 10 μέτρα αεροβόλο πιστόλι Γυναικών (προκριματικά, ΤΕΛΙΚΟΣ)
15:00-22:20 Τραπ Γυναικών (προκριματικά, ΤΕΛΙΚΟΣ)
15:00-22:20 Τραπ Ανδρών (προκριματικά, 1η ημέρα)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

19:00 (Προκριματικά)
100μ. ύπτιο Γυναικών
200μ. ελεύθερο Ανδρών
100μ. πρόσθιο Γυναικών
100μ. ύπτιο Ανδρών
400μ. ελεύθερο Γυναικών
4Χ100μ. ελεύθερο Ανδρών

04:00
100μ. πεταλούδα Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
200μ. ελεύθερο Ανδρών (ημιτελικοί)
100μ. πρόσθιο Γυναικών (ημιτελικοί)
100μ. πρόσθιο Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
400μ. ελεύθερο Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
100μ. ύπτιο Ανδρών (ημιτελικοί)
100μ. ύπτιο Γυναικών (ημιτελικοί)
4Χ100μ. ελεύθερο Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

15:00-18:00 2ος γύρος Ανδρών
2ος γύρος Γυναικών
19:30-22:30 2ος γύρος Ανδρών
2ος γύρος Γυναικών
00:00-04:00 3ος γύρος Ανδρών
3ος γύρος Γυναικών

ΤΕΝΙΣ

16:45-05:00 Απλό Ανδρών – 1ος Γύρος
Απλό Γυναικών – 1ος Γύρος
Διπλό Ανδρών – 1ος Γύρος
Διπλό Γυναικών – 1ος Γύρος

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

16:00 56 κιλά Ανδρών (Β΄ γκρουπ)
21:30 53 κιλά Γυναικών (Α΄ γκρουπ) – (ΤΕΛΙΚΟΣ)
01:00 56 κιλά Ανδρών (Α΄ γκρουπ) – (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΙ
Άνδρες

Γ ΟΜΙΛΟΣ
18:00 Νικολάι/Λούπο (Ιταλία)-Βίρχεν/Οντιβέρος (Μεξικό)
22:30 Λουσένα/Νταλχάουζερ (ΗΠΑ)-Νάσερ/Μπελαΐ (Τυνησία)

Δ ΟΜΙΛΟΣ
23:30 Πέδρο Σόμπεργκ/Εβάντρο (Βραζιλία)-Ντίας/Γκονζάλες (Κούβα)
06:00 Σαμοΐλοφς/Σμέντινς (Λετονία)-Σαλκ/Σάξτον (Καναδάς)

E ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Νούμερντορ/Βάρενχορστ (Ολλανδία)-Γκριμάλτ Μ./Γκριμάλτ Ε. (Χιλή)
05:00 Σεμένοφ/Κρασίλνικοφ (Ρωσία)-Φίγιαλεκ/Προύντελ (Πολωνία)

Γυναίκες
Α ΟΜΙΛΟΣ
16:00 Λαρίσα/Ταλίτα (Βραζιλία)-Ουκόλοβα/Μπίρλοβα (Ρωσία)
17:00 Κολόσινσκα/Μπρζόστεκ (Πολωνία)-Φέντρικ/Σουίτ (ΗΠΑ)

Δ ΟΜΙΛΟΣ
00:30 Λούντβιχ/Βάλκενχορστ (Γερμανία)-Ελγκομπασί/Νάντα (Αίγυπτος)
04:00 Μενεγκάτι/Όρσι Τοθ (Ιταλία)-Μπρόντερ/Βάλιας (Καναδάς)

E ΟΜΙΛΟΣ
21:30 Πάβαν/Μπάνσλεϊ (Καναδάς)-Φαν Γκέστελ/Φαν Ντερ Βλιστ (Ολλανδία)
03:00 Μπόργκερ/Μπίτε (Γερμανία)-Χάιντριχ/Ζούμκερ (Ελβετία)

ΜΠΑΣΚΕΤ
Άνδρες

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
20:15 Βραζιλία-Λιθουανία
01:00 Κροατία-Ισπανία
04:30 Νιγηρία-Αργεντινή

Γυναίκες
Α ΟΜΙΛΟΣ
23:30 Αυστραλία-Τουρκία
01:45 Γαλλία-Λευκορωσία

Β ΟΜΙΛΟΣ
18:00 ΗΠΑ-Σενεγάλη
20:15 Σερβία-Ισπανία

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
01:00 Δανία – Νότιος Αφρική
04:00 Βραζιλία – Ιράκ

Β ΟΜΙΛΟΣ
01:00 Σουηδία – Νιγηρία
04:00 Ιαπωνία – Κολομβία

Γ ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Φίτζι – Μεξικό
22:00 Γερμανία – Ν. Κορέα

Δ ΟΜΙΛΟΣ
21:00 Ονδούρες – Πορτογαλία
00:00 Αργεντινή – Αλγερία

ΒΟΛΕΙ
Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
15:30 Ιταλία – Γαλλία
17:35 Βραζιλία – Μεξικό
23:05 ΗΠΑ – Καναδάς

Β ΟΜΙΛΟΣ
21:00 Πολωνία – Αίγυπτος
02:30 Ρωσία – Κούβα
04:35 Αργεντινή – Ιράν

ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
15:30 Κροατία-Κατάρ
20:40 Δανία-Αργεντινή
01:50 Γαλλία-Τυνησία

Β ΟΜΙΛΟΣ
17:30 Σουηδία-Γερμανία
22:40 Πολωνία-Βραζιλία
03:50 Σλοβενία-Αίγυπτος

ΧΟΚΕΙ
Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
23:00 Μ. Βρετανία-Νέα Ζηλανδία
01:30 Βραζιλία-Βέλγιο
02:30 Αυστραλία-Ισπανία

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
00:00 Ολλανδία-Ιρλανδία

Γυναίκες
Α ΟΜΙΛΟΣ
16:00 Νέα Ζηλανδία-Ν. Κορέα
18:30 Ολλανδία-Ισπανία
19:30 Κίνα-Γερμανία

Β ΟΜΙΛΟΣ
17:00 Ιαπωνία-Ινδία

ΡΑΓΚΜΠΙ
Γυναίκες

Α ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Φίτζι – Κολομβία
19:30 Αυστραλία – ΗΠΑ

Β ΟΜΙΛΟΣ
17:00 Ισπανία – Κένυα
17:30 Ν. Ζηλανδία – Γαλλία

Γ ΟΜΙΛΟΣ
18:00 Βραζιλία – Ιαπωνία
18:30 Καναδάς – Μ. Βρετανία

Β ΦΑΣΗ
22:00 Αγώνας για θέσεις 9-12
22:30 Αγώνας για θέσεις 9-12
23:00 1ο Προημιτελικός
23:30 2ος Προημιτελικός
00:00 3ος Προημιτελικός
Ο0:30 4ος Προημιτελικός

Μοιράσου το άρθρο: