Παναχαϊκή: Ισοπαλία με γκολ στις καθυστερήσεις

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Παναχαϊκή αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2  με την Δόξα Δράμας στην Αγυιά για την 22η αγωνιστική της Football League και παρέμεινε στην διεκδίκηση της 2ης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου.

Στο αγωνιστικό μέρος οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την Πάτρα μόλις στο 8′, όταν ο Γκονσάλβες, έκανε τη βαθιά μπαλιά για τον Δούμτσιο και εκείνος πλάσαρε εύστοχα.  Στο 14′ οι «μαυραετοί» έμειναν με παίκτη λιγότερο, όταν ο Δούμτσιος είδε την κόκκινη κάρτα για προβολή στον Σούλη.

Το ντέρμπι πήρε «φωτιά», η Δόξα «απείλησε» στο 19′ με τον Λεμονή, αλλά στο 38′ οι Αχαιοί έφτασαν στην ισοφάριση. Τότε καταλογίστηκε πέναλτι σε ανατροπή του Αργυρόπουλου, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκα, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε και ο Ελευθεριάδης μπορεί να αστόχησε στην εκτέλεσή του, πήρε το «ριμπάουντ» και με κοντινή προβολή ισοφάρισε. Η  ισοφάριση ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων , οι οποίοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ αν και η Δόξα  Δράμας  ήταν επικίνδυνη  με τον Γκονσάλβες , ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή,  και είχαν μία καλή στιγμή με τον Πολίμο, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα , οι Δραμινοί  στο 60΄πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ, όταν ο Μπαϊκαρά έκανε τη σέντρα,  η μπάλα χτύπησε πάνω στον Λεμονή και παρότι ο Τσελεπίδης προσπάθησε να την απομακρύνει, ο ρέφερι έδειξε σέντρα. Οι γηπεδούχοι  βγήκαν όλοι μπροστά και πήραν τα ηνία του αγώνα  παίζοντας από δεξιά. Στο 70′ ο Κόβατσεκ απείλησε με σέντρα-σουτ, αλλά   ο Μένκα έδιωξε σε κόρνερ, στο 73′ ο Ανδρέου έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Μπαστακού,  ενώ στο 76′ η Παναχαϊκή ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Κόβατσεκ μέσα στην περιοχή. Στο 84′ ο Μπαστακός απώλεσε ακόμη μία καλή στιγμή και τελικά η «λύτρωση» για τους γηπεδούχους ήρθε στο 90’+1′, ξανά με τον Ελευθεριάδη, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος και μόνιμος της Παναχαϊκής, Χρήστος Ελευθεριάδης, ξεχώρισε για τους «κοκκινόμαυρους» με 2 γκολ και το πάθος του στο παιχνίδι, ενώ και ο Κόβασετς έδωσε πνοή στην ομάδα με το που μπήκε στο παιχνίδι.

Περίπου 4.000 φίλοι των Αχαιών βρέθηκαν στην Αγυϊά, δημιούργησαν μία ωραία ατμόσφαιρα και μάλιστα στο 1′ είχαμε την «εισβολή» ενός οπαδού στο γήπεδο, χωρίς πάντως να υπάρξει ένταση.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Οφρυδόπουλος): Σούλης (46 ‘ Πέτριτς), Πολίμος, Αργυρόπουλος, Μαυριάς (51΄Κόβατσεκ), Φουρλάνος, Ελευθεριάδης, Κολ (62΄ Μωραϊτης), Μπαστακός, Λουμπαρδέας Τσελεπίδης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Σπανός): Μένκα, Ρεβυθόπουλος (68΄ Ηλιάδης), Σιώπης, Ρουγκάλας Καψάλης, Ανδρέου, Μακρής, Λεμονής, Γκονσάλβες (89΄Αυγενικού),Μπαϊκαρά , Δούμτσιος.