Τα «Καναρίνια» νίκησαν την Πρωταθλήτρια

Array

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός , που επιβλήθηκε της ΑΕΚ στο Αγρίνιο με 2-1 για την 11η αγωνιστική της Superleague.

Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι, είχαν περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι τους και πήραν ένα σπουδαίο «τρίποντο». Οι Καμαρά, Ουίλιαν και Ρότσα δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην Ένωση, η οποία δεν είχε τις απαντήσεις στον τρόπο που αγωνίστηκαν οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα.

AEK είχε την πρωτοβουλία στο ξεκίνημα του αγώνα, χωρίς όμως να απειλήσει  ιδιαίτερα το σουτ του Μπακάκη στο 5′ που έφυγε λίγο άουτ ήταν η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους . Ο Παναιτωλικός  στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο  του αγώνα  και μέσα σε ένα δίλεπτο (25′-26′) πέτυχε δύο γκολ. Το πρώτο (αυτογκόλ του Μπακάκη) ακυρώθηκε επειδή η βοηθός Δέτση, υπέδειξε οφσάιντ τον  Ουίλιαν, το δεύτερο όμως  μέτρησε κανονικά. Ένα λεπτό αργότερα από σέντρα του Ρότσα, ο Τσόσιτς στην προσπάθειά του να εμποδίσει τον Καμαρά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Το γκολ όμως χρεώθηκε τελικά στον επιθετικό του Παναιτωλικού .

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη συνέχεια του ημιχρόνου   ενώ οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν κι άλλο γκολ με τον Καμαρά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία του Μπάρκα.

Στην επανάληψη  δεν άλλαξε κάτι, η ΑΕΚ προσπαθούσε να απαντήσει , αλλά ο Παναιτωλικός έβγαζε περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του. Στο 51’ μετά από κόρνερ του Μάζουρεκ, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά, πετυχαίνοντας το 2-0  για τους Αγρινιώτες.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης  έκανε αλλαγές  και η Ένωση άρχισε να αυξάνει την πίεσή της. Στο 77’ ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Λιβάγια πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σιμόες με νέα κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους «κιτρινόμαυρους» που πίεσαν περισσότερο για να φτάσουν στην ισοφάριση. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και ο Παναιτωλικός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Αυτή ήταν η  τρίτη ήττα της  ΑΕΚ στο πρωτάθλημα που την άφησε ακόμη πιο μακριά από την κορυφή της Super League,ενώ ο Παναιτωλικός  με αυτή τη νίκη ,βελτίωσε αισθητά τη θέση του στον βαθμολογικό πίνακα.

Μετά το τέλος του αγώνα , οι ποδοσφαιριστές του «Δικεφάλου» ζήτησαν συγνώμη από τους οπαδούς τους που τους ακολούθησαν στο Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός πήρε μια τεράστια νίκη επί της ΑΕΚ και όπως είναι λογικό στα αποδυτήρια το κλίμα ήταν  άκρως πανηγυρικό με τους παίκτες να τραγουδούν συνθήματα με τα «Παναιτωλικός ολέ ολέ» να δίνουν και να παίρνουν. Λίγο αργότερα, στα αποδυτήρια κατέβηκε κι ο ισχυρός άντρας της ομάδας Φώτης Κωστούλας ο οποίος συνεχάρη άπαντες για την επιτυχία τους.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Χαντάκιας, Ρότσα, Καμαρά (67′ Μοράρ), Μανά (77′ Γιαννιώτης Ηλ.), Ουίλιαν, Ντίας, Λουσέρο, Μαρινάκης, Άργκους, Μάζουρεκ (87′ Λιάβας).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (76′ Γκάλο), Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ, Άλεφ (60′ Κλωναρίδης), Σιμόες, Μπακασέτας (46′ Μπογέ), Μάνταλος, Λιβάια, Πόνσε.