Με το δεξί Μεξικό και Βενεζουέλα στο Copa America

Σπουδαία νίκη με 3-1 πέτυχε το Μεξικό επί της Ουρουγουάης στο Copa America για τον Γ’ όμιλο της διοργάνωσης, ενώ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βενεζουέλα επικράτησε με 1-0 της Τζαμάικα.Αναλυτικά:

Ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση έκαναν οι «Αζτέκοι» καθώς πήραν μια πολύτιμη νίκη που ισοδυναμεί με… μισή πρόκριση στην επόμενη φάση.  Το σκορ για τους νικητές άνοιξε με αυτογκόλ του Περέιρα στο 4’, ενώ στο 45ο λεπτό αποβλήθηκε ο Βεσίνο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, γεγονός που έκανε ακόμη πιο εύκολη την αποστολή των «αζτέκων». Στο 72’ ωστόσο το Μεξικό έμεινε επίσης με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκουαρδάδο και η Ουρουγουάη κατάφερε δύο λεπτά αργότερα (74’) να ισοφαρίσει με τον Ντιέγκο Γκοντίν σε 1-1. Οι Μεξικανοί όμως δεν τα παράτησαν και στο 86ο λεπτό ο Μάρκες έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Ερέρα στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Μεξικό: Ταλαβέρα, Αράουχο, Ρέγες, Λαγιούν, Μάρκες, Γκουαρδάδο, Ερέρα, Κορόνα (61’ Ντουένιας), Ακίνο (55’ Λοσάνο), Ερνάντες (83’ Χιμένες).

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Α. Περέιρα, Γοδίν, Χιμένες, Μ. Περέιρα, Λοδέιρο (46’ Γκονζάλες), Αρέβαλο (84’ Ραμίρες), Βεσίνο, Σάντσες, Καβάνι, Ρολάν (60’ Ερνάντες).

Βενεζουέλα-Τζαμάικα 1-0

Η Τζαμάικα έκλεψε τις εντυπώσεις ωστόσο η Βενεζουέλα ήταν αυτή που χάρηκε καθώς με το τέρμα του Μαρτίνες στο 15’ πέτυχε το νικητήριο τέρμα του ματς. Στο 23’ η Τζαμάικα έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Όστιν, γεγονός που διευκόλυνε το έργο των Βενεζουελάνων για να φτάσουν στη νίκη.

Τζαμάικα: Μπλέικ, Μαριάπα, Τέιλορ, Μόργκαν (40′ Λόρενς), ΜακΚλίρι, Μπινς (77′ Χέκτορ), Μπινς (88′ Γουότσον), Όστιν, ΜακΆναφ, Μπαρνς, Ντόναλντσον.

Βενεζουέλα: Ερνάντες, Ροσάλες, Άνχελ, Βισκαρόντο, Φέλτσερ, Ρινκόν, Φιγκέρα, Σέιχας (86′ Οτέρο), Μαρτίνες (77′ Πενιαράντα), Ροντόν, Γκέρα (91′ Γκονζάλες).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ