Στο τέλος πάτησε… γκάζι η εθνική και νίκησε την Ρωσία 80-65

Τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην Ρωσία η εθνική ομάδα μπάσκετ στο τελευταίο φιλικό στο τουρνουά της Ξάνθης, ωστόσο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε σε άνετη νίκη με 80-65 αφήνοντας παράλληλα θετικές εντυπώσεις.

Με τους Μπουρούση και Κουφό η εθνική ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική κάτω από το καλάθι καθώς οι δύο τους πέτυχαν περισσότερους από τους μισούς πόντους στο πρώτο μέρος (12 και 9 αντίστοιχα). Στο αντίποδα η Ρωσία είχε έναν εκπληκτικό Αντόνοφ που έμοιαζε ασταμάτητος με 25 πόντους και 5/5 τρίποντα. Μόλις οι διεθνείς του Φώτη Κατσικάρη περιόρισαν το ατού των Ρώσων, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε λύσεις και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Η εθνική έφτασε σε άνετη νίκη με επί μέρους σκορ 24-11 στη τέταρτη περίοδο, έχοντας πέντε παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά και με πολύ καλή άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-35, 56-54, 80-65

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 11 (2), Σπανούλης 11, Καλάθης, Περπέρογλου 1, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 3, Κουφός 14 (11ριμπ.), Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Μάντζαρης.

ΠΗΓΗ: ΕΡΤ, ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:INTIMEsports