Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Ολυμπιακός και ΑΕΚ

Άλλο ένα θρίλερ με διαφορά μιας εβδομάδας παρακολούθησαν οι φίλαθλοι του γυναικείου βόλεϊ, καθώς ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ στον πρώτο ημιτελικό του φάϊναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδος που διεξάγεται στην Χίο και προκρίθηκε στον τελικό που θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ το Σάββατο 5/3 στις 18:30 (ΕΡΤ2, ERTwebtv).

Μετά το πρωτάθλημα, το περασμένο Σάββατο, η πειραϊκή ομάδα νίκησε τις «πράσινες» και στον ημιτελικό του φάιναλ-4 στο Κύπελλο Ελλάδας με 3-2 (25-18, 20-25, 23-25, 25-19, 15-7) στη Χίο, πάλι με ανατροπή, καθώς είχε βρεθεί να χάνει 1-2 και το Σάββατο θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέχει από πέρυσι και κατακτά διαρκώς τα πέντε τελευταία χρόνια, απέναντι στην ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς ανώτερος στο πρώτο σετ, πίεσε πολύ από το σερβίς και το κατάκτησε εύκολα με 25-18, έχοντας προηγηθεί ακόμη και με 16-9. Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό σε επίθεση και μπλοκ χάρις στο δικό του σερβίς, να ξεφεύγει με 16-9 και να ισοφαρίζει κατακτώντας το σετ με 25-20.

Στη συνέχεια η εικόνα παρέμεινε ίδια, με τις «πράσινες» να ξεφεύγουν με 16-11 αλλά τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 16-18 με άσο της Μαλασάι, τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 23-20 με μπλοκ της Καββαδία αλλά το ματς να έρχεται στα «ίσα» με τις Λαμπρούση και Γιώτα, αλλά το μπλοκ άουτ της Τσίμα και το μπλοκ της Μερτέκη στη Μαλασάι έφεραν το 25-23 και το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.
Μέχρι εκεί όμως, αφού στη συνέχεια μόνο οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς υπήρχαν στο κλειστό της Χίου. Με πολυφωνία στην επίθεση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-9, έφτασε στο 24-13 και στην ισοφάριση (25-19) παίζοντας με αναπληρωματικές.

Στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ η πειραϊκή ομάδα ξεκίνησε καλύτερα και με όπλα μπλοκ και επίθεση προηγήθηκε 5-2, 8-4 και διεύρυνε συνεχώς τη διαφορά για να φτάσει εμφατικά στο 15-7 και το 3-2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκούζου 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 15 (14/47 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/4 επ., 1 άσος), Καββαδία 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 15 (13/45 επ., 2 άσοι, 29% υπ. – 29% άριστες), Τσίμα 16 (14/40 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 24% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 45% άριστες) / Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 13 (4/9 επ., 1 άσος, 8 μπλοκ), Μαλασάι 20 (16/31 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 44% άριστες), Λαζάρεβιτς 17 (15/39 επ., 2 άσοι, 61% υπ. – 45% άριστες), Λαμπρούση 13 (8/22 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (3/3 επ.), Τσβετάνοβα 21 (19/41 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (71% υπ. – 50% άριστες) / Κωνσταντίνου 1 (1/6 επ.), Τέζα, Εμμανουηλίδου.

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Ολυμπιακός και ΑΕΚHλιούπολη – ΑΕΚ 1-3

Η ΑΕΚ είναι η δεύτερη φιναλίστ του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών 2016 Astra Airlines που διεξάγεται στη Χίο καθώς επικράτησε με 3-1 της Ηλιούπολης και θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (18:30, ΕΡΤ2) τον Ολυμπιακό στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-27, 25-23, 16-25, 07-25

Αυτή θα είναι η τρίτη φορά που Ολυμπιακός και ΑΕΚ θα βρεθούν αντίπαλοι στον τελικό, με τις ερυθρόλευκες να έχουν κερδίσει τόσο το 2011 στην Σάμο όσο και το 2013 στην Σαντορίνη.
Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν συναρπαστικός στα δύο πρώτα σετ, τα οποία κρίθηκαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, ωστόσο μετά το 1-1 η ΑΕΚ επικράτησε σχετικά εύκολα.
Η Ηλιούπολη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο σετ, όπου μετά από συνεχόμενες ανατροπές στο σκορ βρέθηκε να προηγείται με 24-22, αλλά η Σπανού έσπασε το πρώτο σετ μπολ (24-23) με την Κατσαντώνη να δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ με δύο συνεχόμενες επιθέσεις (24-25) και στο 25-26 η διαγώνια της Ένωσης τελείωσε την επίθεση για το 25-27.
Στο β’ σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-13 και 13-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ ενώ διατήρησε το +3 μέχρι το 16-19 που έγινε 19-19 με άσο της Μπανίκα για να φτάσουμε στο 23-23. Η Ηλιούπολη έφτασε ξανά σε σετ μπολ (24-23) και τελικά πήρε το σετ καθώς στην επόμενη φάση η Γκλιγκόροβιτς με απίθανη άμυνα έστειλε τη μπάλα να σκάσει στο γήπεδο της ΑΕΚ.
Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η Ένωση κυριάρχησε πλήρως, καθώς στο τρίτο σετ με το καλημέρα προηγήθηκε 1-8 χωρίς η Ηλιούπολη να μπορέσει να αντιδράσει, ενώ στο ξεκίνημα του δ’ σετ με την Ιβάνοβα στο σερβίς το σκορ πήγε στο 0-7 και η υπόθεση πρόκριση κρίθηκε πολύ νωρίς.

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 8 (4/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μαρκοπούλου 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνη 10 (7/35 επ., 3 μπλοκ), Μπανίκα 13 (11/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Μαλουσάρη 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 12 (11/39 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 25% άριστες), Αργυροπούλου -λ (45% υπ. – 30% άριστες) / Ευθυμιοπούλου Καπέλου, Βέλιου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 8 (4/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνταντινίδου 14 (10/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 13 (9/27 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (11/20 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κοσμά 15 (10/36 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 60% άριστες), Κατσαντώνη 15 (14/33 επ., 1 άσο), Κακουράτου -λ (58% υπ. – 47% άριστες) / Σπανού 2 (2/4 επ.), Κουνάδη.

To πανόραμα του final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος

Ολυμπιακός και ΑΕΚ θα μονομαχήσουν αύριο για τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδας στον τελικό του φάιναλ-4, που φιλοξενείται στη Χίο.