Θρυλική πρόκριση στον τελικό ο λεοντόκαρδος Ολυμπιακός, 82-78 την ΤΣΣΚΑ (video)

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός που μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη ημιτελικό επικράτησε 82-78 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα την Κυριακή 21/5 με αντίπαλο τη Φενερμπαχτσέ.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με λιονταρίσια ψυχή κατάφεραν να ξεπεράσουν τον κακό εαυτό τους στο πρώτο ημίχρονο και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία αξίζει να σημειωθεί ότι χάνει για 4η φορά σε φάιναλ φορ από τους «ερυθρόλευκους» τα τελευταία χρόνια. Aυτός θα είναι ο 8ος τελικός τα τελευταία 10 φάιναλ φορ που λαμβάνει μέρος ο Ολυμπιακός, μια σίγουρα αξιοσημείωτη και μεγάλη επιτυχία για την ελληνική ομάδα που φιλοδοξεί την Κυριακή 21 Μαΐου να σηκώσει το 4ο ευρωπαϊκό της τρόπαιο της Ευρωλίγκα!

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-33, 64-60, 78-82

Θρυλική πρόκριση στον τελικό ο λεοντόκαρδος Ολυμπιακός, 82-78 την ΤΣΣΚΑ (video)Παρά το κακό ξεκίνημα και τη νευρικότητα που έδειξαν οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν να μην χάσουν την επαφή με το σκορ και τη διαφορά που είχαν πάρει οι Ρώσοι που είχαν για κορυφαίους τους Ντε Κολό, Τζάκσον και Τεόντοσιτς. Αστοχία από τα 6.75, λάθη και κακές επιλογές δεν επέτρεψαν σε όλο σχεδόν το πρώτο ημίχρονο στον Ολυμπιακό να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση αλλά είχε την τύχη να έχει σε καλή βραδιά τους Μάντζαρη, Πρίντεζη και Παπανικολάου που έδωσαν πολλές λύσεις στην επίθεση την ώρα που σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά και στο 3 ο δεκάλεπτο το μεγάλο του όπλο, ο Βασίλης Σπανούλης είχε «σιγήσει» επιθετικά.

Ωστόσο ο αρχηγός του Ολυμπιακού απέδειξε στο τελευταίο δεκάλεπτο ότι είναι γεννημένος νικητής! Με κρίσιμα καλάθια στο τέλος κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του με 74-73 1:52’’ πριν το φινάλε που …δεν προσφερόταν σίγουρα για καρδιακούς!
Τα τελευταία δευτερόλεπτα η ομάδα του Σφαιρόπουλου έδειξε απαράμιλλη ψυχραιμία και ωριμότητα, απόρροια της μεγάλης εμπειρίας που έχουν αποκομίσει από τέτοιες διοργανώσεις.
Μεγάλο ρόλο στην ανατροπή και την τελική επικράτηση των πρωταθλητών Ελλάδος έπαιξε και η φρόντ λάιν και τα πολύτιμα ριμπάουντ που πήραν οι ψηλοί του Ολυμπιακού δίνοντας πολλές ανάσες σε άμυνα και επίθεση.

Θρυλική πρόκριση στον τελικό ο λεοντόκαρδος Ολυμπιακός, 82-78 την ΤΣΣΚΑ (video)Νευρικά μπήκαν στο παρκέ και οι δύο ομάδες κάνοντας αρκετά αβίαστα λάθη με την ΤΣΣΚΑ πάντως να βρίσκει λύσεις επιθετικά με τους Ντε Κολό, Τεόντοσιτς και «έχτισε» μια διαφορά +9 πόντων για να κλείσει το δεκάλεπτο με ένα καλάθι του Πρίντεζη (18-12).
Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο επιχειρώντας πολλά άστοχα σουτ τριών πόντων, αλλά άρχισε να ανεβαίνει επιθετικά ο Παπανικολάου, ενώ μεγάλη ήταν η συνεισφορά και του Μάντζαρη στη δημιουργία και την εκτέλεση κρατώντας σε χαμηλά επίπεδα την διαφορά για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Από την απέναντι πλευρά οι Τεόντοσιτς και Ντε Κολό έβαλαν κρίσιμα καλάθια που έδωσαν «αέρα» ακόμα και +13 πόντων (40-27) λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο με ένα τρίποντο του Μάντζαρη και ένα του Αγραβάνη (40-33), ο οποίος πρόσφερε πολλά τόσο κάτω όσο και μακριά από τη ρακέτα.

Στο τρίτο δεκάλπεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει το ρυθμό του και την ευστοχία του από τα 6.75 βάζοντας μεγάλα καλάθια από τους Παπανικολάου, Μάντζαρη και Πρίντεζη «ψαλιδίζοντας» την διαφορά που κάποια στιγμή έφτασε πάλι στο +10 (64-54) αλλά και πάλι με δύο τρίποντα στο τέλος, από τους ίδιους πρωταγωνιστές στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου, τους Μάντζαρη και Αγραβάνη, μείωσε στο -4 (64-60)!

Ήταν πια φανερό πως το άγχος μεταφερόταν στους παίκτες της ΤΣΣΚΑ, που στο τελευταίο δεκάλεπτο υπέπεσαν σε πολλά λάθη, ενώ έχασαν πολλά ριμπάουντ κάτω από τα καλάθια. Σε αυτό το δεκάλεπτο «μίλησε» η κλάση του αρχηγού, εκεί ακριβως που τον χρειαζόταν η ομάδα και με καθοριστικά καλάθια κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό και ήταν αυτός που έδωσε κρίσιμες ασίστ σε συμπαίκτες του για να πετύχουν εύκολα καλάθια.
Από τους ηττοπαθείς Ρώσους στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Χίγκινς και Τζάκσον προσπάθησαν να αλλάξουν …τη μοίρα της ομάδας τους που ήταν γραφτό να χάσουν για ακόμα μια φορά σε φάιναλ φορ από τον λεοντόκαρδο Ολυμπιακό!

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Λότερμοζερ (Γερμανία)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 16, Τεόντοσιτς 23 (4), Ογκάστιν 6, Φριτζόν, Τζάκσον 12 (2), Βορόντσεβιτς 2, Χίγκινς 6, Κριάπα 3, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 4, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 14 (1), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοβ 5, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 14 (4), Μάντζαρης 12 (4)

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR