Η Βασίλισσα Ρεάλ για 13η φορά στο θρόνο του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης, νίκησε 3-1 τη Λίβερπουλ κι έγραψε στο Κίεβο ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα στο Champions League που έκανε το three peat (τρεις συνεχόμενους τίτλους).

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπέιλ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ και μάλιστα το πρώτο, τρία λεπτά μετά την είσοδό του με απιθανο ψαλιδάκι (64′, 83′). Ο Μπενζεμά είχε ανοίξει το σκορ στο 51′ και είχε ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μανέ. Μοιραίος ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ Κάριους, ο οποίος έκανε δώρο στη “βασίλισσα” δύο γκολ με δύο παιδαριώδη λάθη. Μεγάλος άτυχος ο Σαλάχ, ο οποίος τραυματίστηκε στο 30′ και πιθανότατα θα χάσει το Μουντιάλ.

Η Ρεάλ απείλησε στο 15’ με τον Ρονάλντο (σουτ άουτ), στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ των Άγγλων, που από το πρώτο λεπτό του τελικού πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με ασφυκτικό πρέσινγκ ψηλά στην περιοχή των «μερένγκες» δεν τους επέτρεπαν να οργανωθούν.

Οι «κόκκινοι» του Κλοπ «απάντησαν» στο 23’ με διπλή ευκαιρία. Το σουτ του Φιρμίνο μέσα από την περιοχή βρήκε πάνω στον Βαράν και στο «ριμπάουντ» το βολέ του Άρνολντ μπλόκαρε σωτήρια ο Νάβας.

Κι ενώ η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς κι έδειχνε πιο ορεξάτη, ήρθε μία αναπάντεχη στιγμή να αλλάξει εντελώς τα σχέδια του Κλοπ.

Ο τραυματισμός του Σαλάχ λίγο πριν το 25’ σε μαρκάρισμα ώμο με ώμο με τον Ράμος έμελλε να θέσει νοκ άουτ τον Αιγύπτιο μερικά λεπτά αργότερα (30’).

Αναγκαστική αλλαγή, πριν βγει το πρώτο μέρος, όμως, έκανε και η «Βασίλισσα». Ο Καρβαχάλ στο 36’ (και αυτός μέσα σε κλάματα) αποχώρησε τραυματίας, δίδοντας την θέση του στον Νάτσο.

Η Ρεάλ που, μετά το 15λεπτο άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα, χωρίς να είναι απειλητική επιθετικά, κατάφερε μετά την αποχώρηση του Σαλάχ να βρει περισσότερους διαδρόμους και στο τελευταίο πεντάλεπτο να ζητήσει περισσότερο το γκολ.

Οι παίχτες του Ζιντάν μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, ανέβαιναν διαρκώς πιο ψηλά και στο 48’ «άγγιξαν» το γκολ. Το πλασέ του Ίσκο, όμως, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κάριους, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα (51’) έκανε το «λάθος της ζωής του».

Ενώ είχε την μπάλα στα χέρια του προσπάθησε να την δώσει σε συμπαίκτη του, ο Μπενζεμά έβαλε το πόδι του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Με αυτό τον τρόπο η Ρεάλ άνοιξε το σκορ (1-0) στον 63ο τελικό, με τους Άγγλους να μην μπορούν να πιστέψουν αυτό που είχε συμβεί.

Τέσσερα λεπτά μετά την ανοησία του Κάριους, ο Μανέ με προβολή, μετά από κεφαλιά πάσα του Λόβρεν, έφερε το ματς στα ίσα ( 1-1 55΄), δίνοντας ξανά νέο ενδιαφέρον.

Στο 61’ ο Ζιντάν έριξε στο ματς τον Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα με ένα από τα ωραιότερα γκολ στα χρονικά της διοργάνωσης (ανάποδο ψαλίδι μετά από σέντρα του Μαρσέλο) φρόντισε να δώσει προβάδισμα και πάλι στους «μερένγκες»  (64’ 2-1).

Οι Άγγλοι στάθηκαν άτυχοι λίγα λεπτά αργότερα με το σουτ του Μανέ να σταματά στο δεξί δοκάρι του Νάβας, στην τελευταία τους κλασική ευκαιρία στον τελικό.

Στο 82’ ο Κάριους κράτησε «ζωντανή» την Λίβερπουλ (απόκρουσε σωτήρια το βολέ του Μπενζεμά), αλλά η ομάδα του δεν είχε και 2η απάντηση στο γκολ του Μπέιλ.

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά στο 83’ ο Κάριους υπέπεσε σε νέο ολέθριο λάθος μετά το σουτ του Μπέιλ κι αντί να μπλοκάρει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα, για να γίνει το 3-1 και να τελειώσουν όλα.