Oλοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό  του 40ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Από τις συνολικά 224 αιτήσεις που τελικά κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), επιλέχθηκαν 66 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της επετειακής 40ης διοργάνωσης.  Από αυτές οι 4 είναι ντοκιμαντέρ και οι 2 animation. Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας φέτος τον Σεπτέμβριο έχει γενέθλια: κλείνει τα σαράντα, και το γιορτάζει στις 18-23/9.

Tα μέλη της φετινής ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ αποτελούνταν από τους:

  1. Ανδρέα Πάντζη, Σκηνοθέτη
  2. Ρόμπυ Εκσιέλ, Δημοσιογράφο – Κριτικό Κινηματογράφου
  3. Πάνο Παππά, Σκηνοθέτη
  4. Ανδρέα Σινάνο, Διευθυντή Φωτογραφίας
  5. Αντώνη Παπαδόπουλο, Καλλιτεχνικό Διευθυντή Φεστιβάλ Δράμας, Σκηνοθέτη

Ετσι στο επόμενο Φεστιβάλ θα διαγωνιστούν οι εξής ταινίες:

 1        Schmon Daphne                                All of me

2        Αναστασίου Κυριάκος                      Κρεατομηχανή

3        Γεωργοβασίλη Σοφία                        Προετοιμασία

4        Γιαννακοπούλου Κατερίνα                Ροζαλία

5        Γιαννίκου Στεφανία                          Symbiotic

6        Γιουλάτος Χάρης                               Η μέθοδος

7        Γκέκας Στέφανος                              Humphrey

8         Γκρέτσικος Φαίδων                         Brazuca

9        Γουδέλης Βασίλης                             View Master

10      Δεμέστιχα Έλενα                              Ωραίες Πεταλούδες

11      Ζαφείρης Γιάννης                              Επίσκεψη

12      Ζαχαρόπουλος Ελευθέριος                112-Pizza

13      Ζάχος Δημήτρης                               Αυστραλία

14      Θεοδοσίου Νίκος                              Η απαγορευμένη επίσκεψη

15       Καρφή Κώη Χρυσάνθη                    Προφιτερόλ

16      Κατσιμίρης Δημήτρης                       Μαμά Γύρισα

17      Κατσιμίχας Θέμης                             Ιππόκαμπος

18      Κερμίτσης Θάνος                              Καληνύχτα

19      Κιτσίκης Αντώνης                                      Harvest in new Life

20      ΚουκιάςΠαντελής Αλέξιος              The Best of Everything, Always

21      Κούπα Μέμη                                      Pink

22      Κούρτη Δέσποινα                              Ουρανία

23      Κούτουλα Ειρήνη                              Καρδιές για φάγωμα

24      Λεβέντης Κωστής                             Rebirthday

25      Λούκας Άμπι (Abbie Lucas)              Testing Greta

26      Λυμπερόπουλος Βαγγέλης                Play

27      Μαθιουδάκης Μιχάλης                      Το Μανάβικο

28      Μανιώρος Δημήτρης                         No Root

29      Μαντάς Γιώργος                                Χορεύοντας το όνειρο

30      Μαυρής Μανώλης                              Maneki Neko

31      Μπακούρης Κωνσταντίνος                Heimlich

32      Μπάρμπας Χρυσόστομος                  Σουτζουκάκια

33      Μποτονάκη Ελβίνα                            Έρφοι

34      Νάκος Δημήτρης                               Κατάψυξη

35      Ξενάκης Κωνσταντίνος                     Στιγμή

36      Πάνου Παρίσης                                 Η Χάρις του Θεού

37      Παπαγεωργίου Βίβιαν                       Με ανοιχτά φτερά

38      Παπαδημάτος Κυρηναίος                  Maniera Greca

39      Παπαϊωάννου Δανάη                         Mad Dogs

40      Πατσουρίδης Πάρης                          Bourbon με γάλα

41      Πεπονή Μαύρα                                  Στάση

42      Σαγιάς Χρήστος                                Η ζωή μετά

43      Σαλίμης Αλέξανδρος                         Χόμινιτ

44      Σαμαράς Ανδρέας                              Memento Mori

45      Σαμουράκης Αντώνης                       Δύο Ζωές

46      Σουμέλη Βαγγελιώ                            Η τομή

47      Σπυράκη Ζέτα                                   Μελτέμι

48      Σταθόπουλος Χάρης                          Το Εισιτήριο

49      Σταυρόπουλος Ορέστης & Δημήτρης Ενδεχόμενα Απογεύματος

50      Στεφανάκης Γιάννης                         Η πτώση

51      Σύννος Νίκος                                    La Soupe

52      Τελτζίδης Γιώργος                            Φράγμα

53      Τούλιας Δημήτρης                            Sis

54      Τσαβαλιά Βασιλική                           Πίσω απ΄το βουνό

55      Τσακούμη Αλίκη                               Ιφιγένεια

56      Τσαπέκης Φίλιππος                           9 με 5

57      Τσιρούκη Ανθή                                 Το Μαύρο Κουτί

58      Φέσσα Ελίνα                                     Ράγες

59      Χαλίλι Δαρείος                                  Mr. Null

60      Χαπέσιης Μιχάλης                            Η ασήμαντη ζωή της Eλένης Παυλή

61      Χαπέσιης Παντελής                           Χάππυ Βαλεντάινς

62      Χαραλάμπους Άγγελος                      2×3 Ασύμμετρο

63      Χαραμουντάνης Κωστής                   Το τέρας κοιμάται

64      Χαριτίδης Γιάννης                                       Καουμπόης

65      Χατζής Ευθύμης                                Χριστουγεννιάτικο Αντιπαραμύθι

66      Χρηστίδης Μιλτιάδης                        Έλλη

Σημείωση: Οι σκηνοθέτες θα πρέπει να καταθέσουν την τελική κόπια προβολής στα γραφεία του Φεστιβάλ έως τις  25  Αυγούστου 2017.

 

 

Μοιράσου το άρθρο: