Μεσσήνη: Με επιτυχία ο 13ος Μαραθώνιος

Με τη συμμετοχή εκατοντάδων αθλητών, παιδιών και βαδιστών πραγματοποιήθηκε την Κυριακή ο φετινός Μαραθώνιος Μεσσήνης για 13ηχρονιά. Οι φετινές συμμετοχές για τις διαδρομές 10 και 42 χλμ έφτασαν τις 500, ενώ συμμετείχαν και περίπου 400 παιδιά.
Στα 42, 195 χλμ. το νήμα έκοψε πρώτος ο Γιώργος Πατεράκης του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας , με χρόνο 2.50.37, ενώ στις γυναίκες σημειώθηκε διπλή πρωτιά με τον τερματισμό χέρι-χέρι της Γεωργίας Πουλοπούλου και της Σταυρούλας Μπάκα του ίδιου συλλόγου.  Στα 10 χλμ. νικητής ήταν το φαβορί, ο Ανδρέας Δημητράκης με χρόνο 34.49 , ενώ στην 6άδα των νικητών του βάθρου είχαμε δύο Μεσσήνιους, τον Ηλία Νικολόπουλο (3ος) του ΣΔΥΜ και τον νεαρό Νίκο Πονηρέα (4ος) του Ακρίτα.

Στα 10χλμ. των γυναικών νικήτρια ήταν Νίνα Μάρκου με 47.19, 2η ήταν η Μαγδαλένα Δημητροπούλου από την ομάδα δρομέων της Πύλο