Κέρκυρα: Άνοδος για τον Κρόνο Αργυράδων στο… finish

Πρωταθλητής του 3ου ομίλου της Football League 2 αναδείχθηκε ο Κρόνος Αργυράδων ο οποίος χθες, στην τελευταία αγωνιστική, επικράτησε του Τηλυκράτη Λευκάδας με σκορ 1-0.

Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Χατζηδημητρίου στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, ενώ η κερκυραϊκή ομάδα είχε πολλές ευκαιρίες να αυξήσει τον αριθμό των τερμάτων κατά τη διάρκεια κυρίως του δευτέρου ημιχρόνου ενώ η ομάδα της Λευκάδας αγωνίστηκε κυρίως με σφιχτή άμυνα και αντεπιθέσεις.

Στο τέλος του αγώνα, ο πρόεδρος της ομάδας Γιώργος Καραϊσαρλής ευχαρίστησε τους παίκτες και τον κόσμο των Αργυράδων ενώ προανήγγειλε νέους στόχους στην μεγαλύτερη κατηγορία που ανεβαίνει την επόμενη σαιζόν η ομάδα, με κορμό ωστόσο από το φετινό ρόστερ.

Μελανό σημείο της χθεσινής φιέστας για τον Κρόνο, οι καταγγελίες του προπονητή των φιλοξενούμενων Δημήτρη Μαγκαφίνη για χειροδικίες σε βάρος ποδοσφαιριστών του Τηλυκράτη μέσα στα αποδυτήρια κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, κάτι που, όπως υποστήριξε, τρόμαξε τους παίκτες του που κατέβηκαν με «σβηστές τις μηχανές για να μπορέσουν να φύγουν από το γήπεδο», όπως χαρακτηριστικά είπε. Στις καταγγελίες του συμπεριλαμβάνεται και η Αστυνομία καθώς, όπως υποστήριξε, δεν προστάτεψαν ούτε τον ίδιο ούτε τους ποδοσφαιριστές από τις επιθέσεις.

Παράγοντες του Κρόνου υποστηρίζουν ότι ουδέποτε έγιναν αυτά που καταγγέλλει ο κ. Μαγκαφίνης, ενώ ο προπονητής της ομάδας Γιάννης Καλούδης αλλά και παίκτης της ομάδας στη συνέντευξη Τύπου δέχθηκαν φραστική επίθεση από τον κ. Μαγκαφίνη όταν επιχείρησαν να διαψεύσουν τα όσα προηγουμένως είχε καταγγείλει.

Πάντως, σε ερώτημα της ΕΡΤ Κέρκυρας αν σκοπεύει να υποβάλλει μήνυση αλλά και γιατί δεν υποβλήθηκαν επί τόπου μηνύσεις κατά όσων χειροδίκησαν ώστε να ενεργοποιηθεί η διαδικασία του αυτοφώρου, ο Δ. Μαγκαφίνης είπε πως αφενός ο ίδιος δεν υποβάλλει ποτέ μηνύσεις στη ζωή του και πως μπορεί να το πράξουν αργότερα ποδοσφαιριστές.

Στο άλλο παιχνίδι που αφορά κερκυραϊκή ομάδα στον 3ο όμιλο, η Λευκίμμη επικράτησε εκτός έδρας του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας με σκορ 0-2.

Η Κέρκυρα των 1000 –οικονομικών- προβλημάτων, επικράτησε στο ΕΑΚ με σκορ 2-0 επί του Ηρόδοτου για το πρωτάθλημα της Football League εξασφαλίζοντας ουσιαστικά ότι δεν θα έχει περιπέτειες στις τελευταίες αγωνιστικές όσον αφορά στην παραμονή της στην κατηγορία η οποία από του χρόνου αναβαθμίζεται σε Super League 2. Ο Σιατραβάνης άνοιξε το σκορ στο 22’ ενώ ο Πασάς σημείωσε στο 67 το δεύτερο τέρμα για την κερκυραϊκή ομάδα.