Στην 5η θέση η Ξάνθη

Μόνη στην 5η θέση του πρωταθλήματος της σούπερλιγκ βρίσκεται η Ξάνθη μετά τη χθεσινή της νίκη με 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννενα για την 8η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με το Γέντρισεκ μόλις στο 7ο λεπτό ( το κέρδισε ο Μπρίτο ) και μια μεγάλη ευκαιρία στο 12΄ με τον ίδιο παίκτη. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν μετά το 15΄, είχαν δοκάρι με τον Αθανασιάδη στο 18΄ και στο 21΄άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Μυστακίδη.

Η Ξάνθη ανέτρεψε το αποτέλεσμα στο 2ο ημίχρονο, σε διάστημα 13΄ λεπτών. Στο 64΄ από σέντρα του Ντουρίσκοβιτς ο Μπρίτο με κεφαλιά έκανε το 1-1 και στο 77΄ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Γέντρισεκ με σούτ από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και την 3η συνεχόμενη νίκη της ομάδας. Η ήττα του ΠΑΟ λίγο αργότερα από τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας, έφερε την Ξάνθη μόνη στην 5η θέση με 15 βαθμούς.