Λάρισα: Μπορούσαν… και τη νίκη

Ισόπαλο με τέρματα 1-1 έληξε το Θεσσαλικό ντέρμπι μεταξύ της Αναγέννησης Καρδίτσας και της ΑΕΛ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Football League. Παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής η οποία συνεχίζεται αύριο και ολοκληρώνεται την Κυριακή με τον αγώνα του ΑΟ Τρίκαλα με τη Λαμία.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στο ΔΑΚ της Καρδίτσας χωρίς θεατές λόγω της τιμωρίας που επιβλήθηκε στην Αναγέννηση Καρδίτσας. Το γεγονός στέρησε τη δυνατότητα στους φιλάθλους της Καρδίτσας να δούνε την αγαπημένη τους ομάδα αγωνιζόμενη με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος και αήττητη στα εκτός έδρας παιχνίδια ΑΕΛ. Οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη, δημιούργησαν ευκαιρίες, πέτυχαν από ένα πανέμορφο γκολ και στο τέλος μοιράστηκαν βαθμούς.

Λάρισα: Μπορούσαν… και τη νίκη Το σκορ άνοιξε η ΑΕΛ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο 61′ οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Το όμορφο γκολ για την ΑΕΛ πέτυχε ο Μπουντόπουλος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ενώ για την Αναγέννηση ο νεαρός Μαυριάς μέσα από την περιοχή.
Διαιτητής: Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας). Βοηθοί: Τίκας (Θεσπρωτίας), Θεοδώρου (Πιερίας). Τέταρτος: Συμεωνίδης (Πιερίας).
Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος (56′ Πιτταράς), Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής (56′ Μοσχάκης), Μπλέντι, Τσούκαλος, Μπιτέλης (75′ Ακασσού), Μαυριάς
ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Μονιάκης, Βέρτζος (06′ Γιοβάνοβιτς), Κομεσίδης, Μπανούσης, Ναγιάρ (77′ Λαμπρόπουλος), Ουρτάντο, Μαρουκάκης, Μπουντόπουλος (70′ Μπόγιοβιτς), Ροβίθης