Λάρισα : Νίκησε και τον Αγροτικό Αστέρα με 2-1

Το αήττητο και την πρωτιά στο πρωτάθλημα της Football league διατηρεί η ΑΕΛ που επικράτησε στο AEL FC ARENA στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Αγροτικού Αστέρα με σκορ 2-1. Το πρώτο γκολ για τους βυσσινί ήρθε στο 8΄λεπτό με τον Μανώλη Ροβίθη που εκμεταλλεύτηκε αδράνεια των αμυντικών του Αγροτικού Αστέρα και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή που βγήκε να του κλείσει το οπτικό πεδίο, χωρίς να τα καταφέρει.

ΑΕΛ = Αγροτικός Αστέρας
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αγροτικός Αστέρας έφθασε στην ισοφάριση με τον Γέσιτς στο 47΄ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όμως, η χαρά των φιλοξενουμένων για το γκολ της ισοφάρισης δεν κράτησε πολύ καθώς στο 53΄οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ με τον Μαρουκάκη που εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Γιακουμή στο σουτ του Μπουντόπουλου και δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα, προκαλώντας τον ενθουσιασμό στις κερκίδες. Επτά λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μποντόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για την οποία οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης.

Λάρισα : Νίκησε και τον Αγροτικό Αστέρα με 2-1 Εντυπωσιακή ήταν και η παρουσία του κόσμου που βοήθησε τους παίκτες του Ράτκο Ντόστασνιτς να φθάσουν στη νίκη. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκαν δυο λεπτά σιγή στη μνήμη των προσφύγων που χάθηκαν στα παράλια της Ελλάδας αλλά και των θυμάτων της χθεσινής επίθεσης στο Παρίσι. Στο μεταξύ μεγάλη ήταν η ανταπόκριση του κόσμου στην έκκληση της ΠΑΕ ΑΕΛ και του Δήμου Λαρισαίων για τη συγκέντρωση ρούχων, παιχνιδιών και φαρμάκων για τους πρόσφυγες.

Λάρισα : Νίκησε και τον Αγροτικό Αστέρα με 2-1 Σύμφωνα με τα όσα έγιναν γνωστά από τον πρόεδρο και μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ ΑΕΛ κ. Αλέξη Κούγια συγκεντρώθηκαν τρία φορτηγά με πράγματα που θα σταλούν εντός των ημερών στους πρόσφυγες. Το γεγονός αυτό οδήγησε τον κ. Κούγια να ευχαριστήσει τον κόσμο της ΑΕΛ για την άμεση και μεγάλη ανταπόκριση του. Επίσης ζήτησε να μη δώσει ξανά δικαίωμα ο κόσμος της ΑΕΛ ώστε να χαλάσει η γιορτή που πραγματοποιείτε σε κάθε αγώνα της ομάδας.
ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοβ, Νικολακάκης, Μονιάκης, Βέρτζος, Κομεσίδης, Αναστασόπουλος, Ναγιάρ, Μπουντόπουλος, Πάτο (86’ Μασούρας), Μαρουκάκης (68’ Καπός), Ροβίθης (73’ Κουτσιανικούλης).
Αγροτικός Αστέρας (Παναγιώτης Διλμπέρης): Γιακουμής, Σκλιοπίδης, Αμαραντίδης, Σαρακατσάνος, Καπίας (81’ Παλάσκας), Μακρυδημήτρης (57’ Οικονόμου), Γιάντσης (76’ Θεοδωρίδης), Τσεμπερίδης, Γιέσιτς, Βελλινης, Τοπούζης.
Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς). Α΄ Βοηθός: Παντελής Κύφος (Πιερίας) Β΄ Βοηθός : Αθανάσιος Στεφούλης (Γρεβενών). 4ος Διαιτητής : Λάμπρος Παπαργυρίου (Πιερίας).