Λύγισε στο τέλος η ΑΕΛ

Για τρία 10λεπτα η ΑΕΛ όχι απλά ήταν ανταγωνιστική κόντρα στον Αμύντα, αλλά κατάφερνε να ελέγχει το ματς, αλλά στην τελευταία περίοδο οι βυσσινί «κατέρρευσαν» και τελικά γνώρισαν την ήττα από την ομάδα του Υμηττού με 71-65.

Η τελική διαφορά του σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού, στα τρία τέταρτα του τουλάχιστον, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σ’ ένα ματς που το χαρακτήρισε η δύναμη και η αμυντική προσήλωση των αντιπάλων.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι βυσσινί παρουσιάστηκαν εξαιρετικά κουρασμένοι, έκαναν λάθη σε άμυνα και επίθεση, λάθη που δεν άφησε ανεκμετάλλευτα ο Αμύντας, που βρίσκοντας πολλές λύσεις έξω από τα 6,75 πήρε μια σημαντική διαφορά στο σκορ, την οποία και κράτησε μέχρι το τελικό 76-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 27-31, 50-48, 61-76.

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 5, Σαριμπαλίδης 8(2), Καμάρας 2, Παπαχρήστος 12(2), Φιλιππόπουλος 1, Ναούμης 8(2), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 11, Χανέλι, Γκιουλέκας 16(1), Τσιαβές 6.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 3, Πίνης, Τοπάλλι 10, Διαμαντόπουλος 15(4), Βογιατζής 10, Βαρδιάνος 6(2), Κερασοβίτης 6, Κουκούνιας 23(3), Μανσαράι, Κάπρης 2, Καλδής, Καμπύρης

Χρήστος  Χασανίδης  (Προπονητής  ΑΕΛ): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν στα τρία πρώτα 10λεπτα του ματς. Στο τέταρτο η κόπωση ήταν εμφανής με αποτέλεσμα να κάνουμε πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση. Η στατιστική εικόνα και πιο συγκεκριμένα τα λάθη όπου εμείς είχαμε 17 και ο αντίπαλος 5, όπως και οι ασίστ (10-17) εξηγούν την τελική διαφορά του σκορ. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους που έρχονται στο γήπεδο και ιδιαίτερα τα νεαρά παιδιά που δεν σταματάνε να μας ενθαρρύνουν».