Νίκη της Παναχαϊκής με Ελευθεριάδη

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Παναχαϊκή .Oι «κοκκινόμαυροι» νίκησαν  1-0 τον Ηρακλή στην Πάτρα για την 4η αγωνιστική της Football League.

Η Παναχαϊκή  πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση , πήρε τρείς πολύτιμους βαθμούς και ανέβηκε όχι μόνο βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι  που έπαιξαν  με διαφορετικό σύστημα (3-5-2), μπήκαν  δυνατά στο παιχνίδι, απείλησαν  πρώτοι στο 9ο λεπτό, όταν το σουτ του Κολ έξω από την περιοχή εξουδετέρωσε ο Βοσνιάδης. Νίκη της Παναχαϊκής με ΕλευθεριάδηΤο γκολ ήρθε τελικά στο 10′, σε φάση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Κολ έκανε το γύρισμα από δεξιά με εξωτερικό φάλτσο, ο Ελευθεριάδης έκανε την κεφαλιά, έδιωξε ο Βοσνιάδης, αλλά ο επιθετικός των Αχαιών πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά με προβολή. Στο 36’, σουτ του Ελευθεριάδη, από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Βοσνιάδης, ενώ στο 44’ ο γκολκίπερ του Ηρακλή έδιωξε σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Ελευθεριάδη. Από το κόρνερ οι Πατρινοί βρήκαν γκολ με τον Λουμπαρδέα, όμως ακυρώθηκε καθώς είχε προηγηθεί χέρι του Τσελεπίδη.

Στην επανάληψη ο  «Γηραιός»,σε συνδυασμό με την οπισθοχώρηση της Παναχαϊκής, είχε τον πρώτο λόγο χωρίς όμως την μεγάλη φάση και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με την Παναχαϊκή να πανηγυρίζει δίκαια την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Με δέκα παίχτες τελείωσε το παιχνίδι ο Ηρακλής, καθώς αποβλήθηκε ο Μουμίν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού ανέτρεψε τον Κυνηγόπουλο που έφευγε μόνος του απέναντι στον Βοσνιάδη.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος ξεκίνησε με ήττα στον πάγκο του Γηραιού, ο οποίος έχει πλέον τέσσερις βαθμούς σε τέσσερα ματς.

Την Τετάρτη η Παναχαϊκή αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Αήττητο Σπάτων για την 5η αγωνιστική της Football League.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Αργυρόπουλος (84′ Ντάσιος), Σωτηράκος, Μαυριάς, Φουρλάνος (57′ Παπατόλιος), Ελευθεριάδης, Κολ (66′ Κυνηγόπουλος), Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Βοσνιάδης, Χιντζίδης, Κουτρομάνος, Κούσας, Ζιαμπάρης, Μουμίν, Παναγιωτούδης (79′ Κλέιτον), Πασάς (46′ Ρόβας), Ντούνης (76′ Χασομέρης), Μενδρινός, Περόνε.