Με «το δεξί» ξεκίνησε ο Κολοσσός

Nικηφόρο ήταν το πρώτο παιχνίδι του Κολοσσού για τη σαιζόν 2017-2018. Στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας του τουρνουά «Μαυροσκούφεια 2017» στη Θεσσαλονίκη, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη νίκησε 84-71 τον Προμηθέα Πάτρας.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά από την αρχή και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +5 (20-15). Σχεδόν, ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «θαλασσί» να ελέγχουν την κατάσταση, παρά την αντίδραση του Προμηθέα και έτσι να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 37-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήρθε η ώρα της αντεπίθεσης για τον Κολοσσό, με την επίθεση και την άμυνα να δουλεύουν καλά κι έτσι, το τέλος να τον βρίσκει να προηγείται με διψήφια διαφορά (58-46), την οποία και διατήρησε μέχρι τη λήξη του ματς για το τελικό 84-71!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-34, 58-46, 84-71

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Μπρέι 9 (3), Σχίζας 3 (1), Δημακόπουλος, Παπαδάκης 6, Πρόστραν 8 (2), Σταμάτης 5, Γεωργαλλής 6 (2), Ράιτ 10, Μπιλλής 2, Γκρίφιν 4, Χάρις 15 (3), Τζόουνς 11, Αγγελάκος 5 (1).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 4, Ρέλεφορντ 7 (1), Σαλούστρος 11 (1), Γκάτζιος, Έβανς 8, Γερομιχαλός 15 (2), Γκίλχριστ 2, Δημάκος, Πάλο 11 (1), Γράβας 3, Τουτζιαράκης 7 (1), Σκούφης 3 (1), Σανδραμάνης.

Επόμενος αντίπαλος του Κολοσσού θα είναι ο ΠΑΟΚ, τον οποίο θα αντιμετωπίσει σήμερα, Δευτέρα (11/9), στις 20:30 για το ίδιο τουρνουά.