Αήττητος ο Προμηθέας, νίκησε και την Μπεσίκτας 80-72

Με πρωταγωνιστές τους Γκίκα και Μπράουν ο Προμηθέας νίκησε την Τουρκική Μπεσίκτας 80 – 72 στο κλειστό « Δ. Τόφαλος»  της Πάτρας  και έκανε το 4-0 στο Basketball Champions League.

Ασταμάτητος ο Προμηθέας  στην Ευρώπη , τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τον Ολεξάντερ Λίποβι , τι κι αν τραυματίστηκε  ο Οκτάβιους Έλις στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ,  η ομάδα του Μάκη Γιατρά  απέδειξε ότι είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν  στο σκορ. Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Προμηθέα μπροστά με 22-20.Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο. Ο Κασελάκης στο 16′ έκανε το 30-27 ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Χολ έστειλε τον Προμηθέα για πρώτη φορά στο +6 (34-28). Στο φινάλε όμως του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι  μείωσαν  σε 34-32.

Αήττητος ο Προμηθέας, νίκησε και την Μπεσίκτας  80-72Η τρίτη περίοδος είχε ανάλογη εικόνα με το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν « χεράκι-χεράκι». Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 46-50, αλλά με σερί 7-0, ο Προμηθέας πήρε εκ νέου το προβάδισμα (53-50). Ένα ξέσπασμα του Ρίον Μπράουν οδήγησε τους Πατρινούς στο +5 (66-61) στο 35′, με τον Γκίκα να παίρνει τη σκυτάλη και να πετυχαίνει 8 σερί πόντους, διαμορφώνοντας το 74-68. Η Μπεσίκτας έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε στο 74-70, ο Γκίκας απάντησε με βολές για το 76-70 και κάπου εκεί «κλείδωσε» οριστικά τη νίκη για την ομάδα της Πάτρας.

Ο Ριόν Μπράουν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά ο Νίκος Γκίκας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Έλληνας Πόιντ γκαρντ τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Αήττητος ο Προμηθέας, νίκησε και την Μπεσίκτας  80-72Η ομάδα της Πάτρας  κατάφερε να σπάσει το αρνητικό σερί των ελληνικών ομάδων κόντρα στην τουρκική Μπεσίκτας  στο Basketball Champions League.

Την επόμενη Τετάρτη (7/11) στις 21:30 ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας  την Στρασμπούρ  για την 5Η  αγωνιστική.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 18 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματ, 1 κόψιμο), Χολ 13 (1), Κασελάκης 5 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαλούστος 7 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 4, Έλις 6, Γκίκας 17 (3/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Μπένζινγκ 7 (1), Μπούβα 18 (9/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρέσι 6 (1), Ριτς 12 (2/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Σιπάχι 2 (5 ασίστ), Αλεξάντερ 12 (1), Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3 (1), Βεϊσελογλου 2, Γιλντιζλί 2.

Ο Προμηθέας πλέον  προετοιμάζεται για τον  αγώνα  της Δευτέρας   (18.00 ΕΡΤ 1) με τον Παναθηναϊκό  στο “Δ. Τόφαλος” για τα προημιτελικά του κυπέλλου  Ελλάδας.Το παιχνίδι Προμηθέας – Παναθηναϊκός θα διευθύνουν οι Καρακατσούνης , Παπαπέτρου και Ψαριανός.

Σε ότι αφορά τα εισιτήρια  του αγώνα με τον Παναθηναϊκό , οι φίλαθλοι μπορούν να τα προμηθεύονται  είτε ηλεκτρονικά μέσω Viva είτε καθημερινά 9π.μ – 6μ.μ από τα γραφεία της ΚΑΕ Προμηθέας.