Παναχαϊκή: Ισόπαλη στο «Καυτανζόγλειο»

Array

Η Παναχαϊκή ήρθε ισόπαλη 0-0 στο «Καυτανζόγλειο» με τον Ηρακλή για την 19η αγωνιστική της Football league και έχασε έδαφος στη μάχη της ανόδου. Οι «κοκκινόμαυροι» έμειναν  τέσσερις πόντους πίσω από τον Απόλλωνα Λάρισας, στην τρίτη θέση, περνώντας όμως «αλώβητοι» από την δυσκολότερη ίσως έδρα της κατηγορίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ευκαιρίες των δύο ομάδων ήταν μοιρασμένες. Η Παναχαϊκή απείλησε στο 30’ με το μακρινό σουτ του Κυνηγόπουλου, που μπλόκαρε ο Καχριμάν, ενώ  τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αργυρόπουλος επιχείρησε σκαφτό πλασέ προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα του Ηρακλή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η αντίδραση του Γηραιού ήρθε στο τέλος του ημιχρόνου. Αρχικά στο 39’ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον, η μπάλα κατέληξε στον Ντούνη αλλά το αδύναμο πλασέ του πήγε στην αγκαλιά του κίπερ των Πατρινών. Στο 45ο λεπτό το σουτ του Κλέιτον έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη  η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Ο Ηρακλής  είχε την πρωτοβουλία χωρίς όμως να ανησυχεί την Πατρινή ομάδα που είχε κλείσει τους διαδρόμους και το γκολ φάνταζε δύσκολο. Στο 66’ ο Ντούνης έκανε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Σούλη. Στο 71ο λεπτό σουτ του Μπορίκο πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από την εστία των φιλοξενούμενων. Η μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν για την Παναχαϊκή  στο 82ο λεπτό. Ο Κολ επιχείρησε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά στέλνοντας την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Μωραΐτης επιχείρησε δυνατό σουτ όμως ο Καχριμάν απέκρουσε και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, είχαμε σπουδαία ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Βιτλής έκανε δυνατό αριστερό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σούλη. Στο 88’ νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή. Κεφαλιά του Μουνιόθ έπειτα από εκτέλεση φάουλ όμως μπλόκαρε εύκολα ο Σούλης. Στο 93ο λεπτό ο Πλέγας της Παναχαϊκής έκανε το σουτ που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Καχριμάν στην τελευταία φάση του αγώνα.

Για την Παναχαϊκή ακολουθούν δύο αναμετρήσεις σε 6 μέρες, με τους «κοκκινόμαυρους» να ψάχνουν το απόλυτο για να μπορέσουν να διατηρηθούν στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Αρχικά ο Αήττητος Σπάτων έρχεται στην Αγυιά την Τετάρτη και στη συνέχεια το Σάββατο, η Παναχαϊκή πάει στην Άρτα για να αναμετρηθεί με τον Καραϊσκάκη.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Καχριμάν, Κουτρομάνος, Βιτλής, Μουνιόθ, Ζιαμπάρης (79’ Παναγιωτούδης), Γιαννίτσης, Καθάριος (54’ Μπορίκο), Καζναφέρης, Ντούνης, Κλέιτον (61’ Ρόβας), Παυλίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Σούλης, Πολίμος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Σταμόπουλος, Πλέγας, Αργυρόπουλος (67’ Κνολ), Φουρλάνος, Ελευθεριάδης, Μπαστακός (57’ Μωραΐτης), Κυνηγόπουλος (78’ Κόβατσεκ).