Παναχαϊκή: Νέα εντός έδρας ήττα από τον Εργοτέλη

Η Παναχαϊκή γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα με 0-1 από τον Εργοτέλη για την 25η αγωνιστική της Football League και απομακρύνθηκε από την διεκδίκηση της 2ης θέσης. Τα όσα γίνονται το τελευταίο διάστημα στην ομάδα φάνηκε τελικά ότι επηρέασαν τους «κοκκινόμαυρους» που με την απόδοσή τους δεν μπορούν  σε καμία περίπτωση να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από την παραμονή στην κατηγορία.

Στο αγωνιστικό μέρος  η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ήταν εμφανώς καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο μπαίνοντας δυναμικά και φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ στο 13ο  λεπτό με το σουτ του Πολυχρόνη να περνάει ελάχιστα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο 18ο λεπτό με τον Έφορντ να δίνει στον Τσέλιο, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τελευταία αξιόλογη ευκαρία για γκολ ήρθε από τους γηπεδούχους με το απευθείας φάουλ του Κολ στο 38ο λεπτό, ο Κατσιμήτρος όμως είχε άλλη άποψη και με μια τρομερή απόκρουση μπλόκαρε την μπάλα, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 0-0.

Παναχαϊκή: Νέα εντός έδρας ήττα από τον ΕργοτέληΣτην επανάληψη η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να απειλεί . Στο 70ο λεπτό ατομική ενέργεια και σουτ του Κυνηγόπουλου από τα όρια της περιοχής και αριστερά, με τη μπάλα να πηγαίνει ψηλά άουτ.Η ψυχρολουσία όμως ήρθε από την ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου στο 86ο λεπτό .Ο Έφορντ πέρασε τον Ντάσιο, πάσαρε στον Κουατένγκ που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, παγώνοντας το γήπεδο. Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Εφορντ απώλεσε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Εργοτέλη. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή  και έδωσε σπουδαίο τρίποντο στους Κρητικούς.

Η νίκη αυτή αποκτά μεγάλη αξία για την ομάδα του Ηρακλείου, που εν αναμονή και της δικαίωσης για την ένσταση με Σπάρτη, μπαίνει στο “κόλπο” για τη 2η θέση. Η Παναχαϊκή  έμεινε στην τέταρτη θέση συγκάτοικος με Εργοτέλη και Απόλλων Πόντου.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Σάκης Τσιώλης): Κολοβούρης, Πολυχρόνης, Σταμόπουλος, Πλέγας, Σωτηράκος, Φουρλάνος, Ελευθεριάδης, Κολ (54’ Αργυρόπουλος), Ντάσιος, Κυνηγόπουλος (76’ Μπαστακός), Κόβατσεκ (33΄ λ.τ. Μωραίτης)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Nίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Ζέραρ, Μπουρσέλης, Μπάτζιος, Μαζούλουξης, Μπρούς, Τσέλιος, Οικονόμου, Μανουσάκης (54’ Μπουτσάκης / 82’ Γκουαντέ), Ιατρούδης, Έφορντ.