Παναχαϊκή: Νίκησε με 1-0 τον Πλατανιά

Η Παναχαϊκή πανηγύρισε την τέταρτη φετινή της νίκη, καθώς επικράτησε με 1-0 του Πλατανιά στην Αγυιά για την 13η αγωνιστική της Football League. Οι «κοκκινόμαυροι» παρά τα διοικητικά τους προβλήματα, κατάφεραν να μείνουν απερίσπαστοι και να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο που τους φέρνει στην 6η θέση με 18 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το πρώτο ημίχρονο, στο 5ο λεπτό ο Ελευθεριάδης έπιασε ένα γυριστό σουτ, αλλά ο Γκοτ μπλόκαρε την μπάλα , με τον γκολκίπερ των Χανιωτών να δείχνει τα αντανακλαστικά του και στο μακρινό σουτ του Σταμόπουλου στο 31′. Ο Πλατανιάς  είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο ματς τρία λεπτά αργότερα, με τον Ουές να σεντράρει από δεξιά, τον Μπιανκόνι να πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η Παναχαϊκή  απείλησε και στο 38′, ο Μπαστακός έκανε την κεφαλιά μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Κολ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πλατανιά

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά και με την είσοδο του Αργυρόπουλου έγινε περισσότερο  απειλητική . Στο 81ο λεπτό μετά από δικό του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μπαστακό κι εκείνος με κεφαλιά πάσα την έστρωσε στον Ελευθεριάδη που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 το οποίο  παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Αυτό ήταν το 6ο γκολ για τον επιθετικό των Αχαιών που βρίσκεται στη δεύτερη θέση στον πίνακα των σκόρερ της Football League.

Η Παναχαϊκή στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στον αυριανό επαναληπτικό αγώνα του κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ στην Tούμπα.

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Ντάσιος, Πλέγας (65’ Αργυρόπουλος), Μουστακόπουλος, Κολ (64΄Μωραΐτης), Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (87’ Κοτσώνης).

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκολζ, Ραχμάν, Ρουσσάκης (86’ Ποζατζίδης Θ.), Τσαμούρης, Κέδες, Πουρζιτίδης, Μάικιτς, Μπιανκόνι, Λάζιτς (76’ Παπανικολάου), Ποζατζίδης Σ. (67’ Τσακμάκης), Καραγκούνης.