Παναχαϊκή: Σημαντικό διπλό στη Σπάρτη

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Παναχαϊκή που επικράτησε στη Σπάρτη της τοπικής ομάδας  με  3-2 για την 17η αγωνιστική της Football League. Οι «κοκκινόμαυροι» βρίσκονται πλέον μόνοι στην τέταρτη θέση, σε απόσταση δύο βαθμών από την Κέρκυρα και απέχουν πέντε από τον δεύτερο Απόλλωνα Λάρισας, τον οποίο και φιλοξενούν το ερχόμενο Σάββατο στην Αγυιά.

Παναχαϊκή: Σημαντικό διπλό στη ΣπάρτηΜεγάλος πρωταγωνιστής για την Παναχαϊκή ήταν ο Χρήστος Ελευθεριάδης, που έφτασε τα 9 γκολ και σκαρφάλωσε την κορυφή του πίνακα των σκόρερ.

Η Παναχαϊκή  προηγήθηκε νωρίς, με το ξεκίνημα της αναμέτρησης,όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου, ο Σωτηράκος πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οκτώ λεπτά αργότερα η Σπάρτη κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκαλβάο, ο οποίος με πλασέ , έκανε το 1-1, ύστερα από γύρισμα του Καινούργιου. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους  η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχε την συντριπτική κατοχή αλλά δεν μπορούσε  να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο 59′ η Παναχαϊκή πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τον Ελευθεριάδη να γράφει το 2-1 υπέρ των Αχαιών. Ο ίδιος παίκτης στο 63′ με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Αργυρόπουλος έκανε και το 3-1, βάζοντας γερές βάσεις για τους φιλοξενούμενους, ώστε να φύγουν με τη νίκη από την έδρα της Σπάρτης. Το μόνο που κατάφεραν οι Λάκωνες ήταν να μειώσουν σε 3-2 στο 88′, με τον Ζαχαρουδιάκη.

Πάνω από 250 Πατρινοί φίλαθλοι βρέθηκαν στη Σπάρτη  και δημιούργησαν μια ενθουσιώδη ατμόσφαιρα. Στο τέλος της αναμέτρησης  αποθέωσαν τους παίκτες  και το προπονητικό επιτελείο.

Σπάρτη (Σατσιάς): Πάντος, Καλούσης (64’ Λόπεζ), Φραγκούλης, Κολτσίδας, Βαλμάς (44’ Ζαχαριουδάκης), Λώλος, Παυλής, Αρώνης, Νάτσης, Γκαλβάο (69’ Δαδάκος), Καινούργιος.

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Λουμπαρδέας, Αργυρόπουλος, Φουρλάνος, Μαυριάς (65’ Πλέγας), Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος (87’ Μασούρας), Μπαστακός (77’ Μωραΐτης).