Παναχαϊκή: Βαριά ήττα από τον Κισσαμικό

Στο ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη η Παναχαϊκή γνώρισε βαριά ήττα με 3-1 από τον Κισσαμικό Χανίων για την 24η εμβόλιμη αγωνιστική της Football LeagueΑυτή ήταν η πρώτη ήττα των Πατρινών στην έδρα τους που υποχώρησαν στην 4η θέση τη βαθμολογίας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους γηπεδούχους καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκόρ μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Ρίσκι έκλεψε από τον Μοσνί, έβγαλε ιδανική αντεπίθεση με την μπάλα να καταλήγει στον Κουσκουνά ο οποίος πάσαρε με τη σειρά του στον Κάσσο που έγραψε το 0-1. Η Παναχαϊκή  επηρεασμένη από  το γρήγορο γκολ που δέχτηκε, προσπάθησε να βρει λύσεις, απείλησε δύο φορές στο 30΄και 33΄με τον Μωραϊτη, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά καλά στημένοι και διαβασμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Ο Τσιώλης πέρασε τον Μπαστακό στο παιχνίδι στη θέση του Πλέγα, ώστε η ομάδα να αποκτήσει περισσότερο επιθετικό προσανατολισμό, όμως το 0-1 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξη του πρώτου 45λεπτου.
Στην επανάληψη η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά, είχε την πρωτοβουλία, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Κισσαμικός πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 53ο λεπτό, ο Κάσσος σέντραρε με τη μία ο Ρίσκι προσποιήθηκε και ο Αρναρέλλης εντελώς αφύλαχτος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 71΄έχασε τεράστια ευκαιρία να μπεί στο παιχνίδι. Ο Μπαστακός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Παπαδόπουλου, αλλά πλάσαρε σε κενή εστία άουτ. Στην επόμενη φάση, ο Κισσαμικός ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς, καθώς ο Κάσσος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 0-3, μετά από ασταθή επέμβαση του Πέτριτς. Το μόνο που κατάφερε η Παναχαϊκή ήταν μετά από γύρισμα του Μπαστακού στο 88′ ο Ελευθεριάδης να σημειώσει το γκολ της τιμής για το 1-3, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Μετά το δεύτερο γκολ των Κρητικών υπήρξαν έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς των «κοκκινόμαυρων» κατά της  διοίκησης, ενώ ακούστηκαν συνθήματα υπερ Οφρυδόπουλου και Κυρακίδη.
Η Παναχαϊκή που παραμένει κοντά στη δεύτερη θέση πρέπει να διορθώσει τα λάθη της και να ανασυνταχθεί γρήγορα ενόψει της Κυριακάτικης εντός έδρας αναμέτρησης με τον Εργοτέλη, καθώς μένουν 6 ακόμα τελικοί και όλα γίνονται.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σάκης Τσιώλης): Πέτριτς, Σταμόπουλος, Πλέγας (27′ Μπαστακός), Αργυρόπουλος, Φουρλάνος (76′ Παπατόλιος), Ελευθεριάδης, Μόσνι, Ντάσιος, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης (46′ Κολ), Τσελεπίδης.
ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Αλιε, Παπαχρήστος, Φάζος, Μουμίν, Σελινιωτάκης, Τεγούσης, Ρίσκι (83′ Αποστολόπουλος) Αρναρέλλης (75′ Βρεττός), Κάσσος, Κουσκουνάς (38′ Τόλι).
Παναχαϊκή: Βαριά ήττα από τον Κισσαμικό Παναχαϊκή: Βαριά ήττα από τον Κισσαμικό