Παναιτωλικός: Παληκαρίσιο διπλό

Ο Παναιτωλικός έκανε σεφτέ στις νίκες στο 2019, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Λαμίας με 2-0 για την 19η αγωνιστική της  Superleague.Η ομάδα του Τραϊνού Δέλλα που ήταν καλύτερη σε όλο το 90λεπτο βρήκε δυο γκολ με τους Ουίλιαν, Μπαΐροβιτς και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο στη μάχη που δίνει για να βγει στην Ευρώπη κατακτώντας την 5η θέση.

Παναιτωλικός: Παληκαρίσιο διπλόO Παναιτωλικός δεν επηρεάστηκε από τις απουσίες αρκετών βασικών παικτών και επέστρεψε στις επιτυχίες απέναντι σε μια ομάδα που είχε τρεις συνεχόμενες νίκες, ενώ είχε αποκλείσει από το Κύπελλο τον Παναθηναϊκό.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναιτωλικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος  του πρώτου ημιχρόνου απέναντι σε μια «κουρασμένη» Λαμία που αμύνονταν μαζικά και με αρκετή δυσκολία.Τα «καναρίνια» ταλαιπώρησαν αρκετά τους  γηπεδούχους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 25ο  λεπτό με τον Ουίλιαν, ο οποίος ξεπέρασε τους Βασιλαντωνόπουλο και Αντέτζο και με πλασέ από κοντινή απόσταση έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό.  Η Λαμία στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κάτι το επικίνδυνο. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Παναιτωλικός δεν απειλήθηκε άμεσα και σχετικά εύκολα κράτησε το υπέρ του σκορ.

Στην επανάληψη η Λαμία μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να ισοφαρίσει , ο Μάκης Χάβος πέρασε τον Πίτι στο παιχνίδι με σκοπό να δώσει πνοή στην ομάδα του, χωρίς ωστόσο να το πετύχει. Άτυχος στάθηκε  ο τερματοφύλακας της Αγρινιώτικης ομάδας Δημήτρης Κυριακίδης ο οποίος τραυματίστηκε στο 62΄΄ και αποχώρησε αφήνοντας τη θέση του στον Γιαννακόπουλο.

Ο Παναιτωλικός σκόραρε για δεύτερη φορά με ωραίο μονοκόμματο σουτ στην κίνηση του Μπαϊροβιτς στο 71ο λεπτό και κλείδωσε την νίκη που τον φέρνει σε ευρωπαϊκή τροχιά καθώς έχει πλέον 26 βαθμούς.

Από την ομάδα του Αγρινίου δεν υστέρησε κανείς με τον Μιχάι να είναι εξαιρετικός αμυντικά ενώ μπροστά οι Γκούγκα και Ουίλιαν ήταν οι κινητήριοι μοχλοί της ομάδας του Τραϊανού Δέλλα .

Λαμία (Μάκης Χαβός): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπαράλες, Μπερτόλιο, Καραμάνος (60′ Πίτι), Χουάν Τομάς (83′ Σκόνδρας), Δημούτσος, Βάντερσον, Μπουλούλης (70′ Επστάιν).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης (62′ Γιαννακόπουλος), Μιχάι, Τσιγγάρας, Τσοκάνης, Λιάβας, Ουίλιαν, Λουσέρο, Άργκους, Ντίας, Μπαΐροβιτς (75′ Μαλής), Γκούγκα (83′ Αμαράλ).