Παναιτωλικός: Νίκη στη Ριζούπολη με νεανική ομάδα

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναιτωλικός καθώς επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη για την 28η αγωνιστική της Superleague. Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα με αυτή της νίκη εδραιώθηκε στην 7η θέση και κυνηγάει το στόχο της πρώτης επαρχιακής ομάδας στη φετινή Super League.

H ομάδα του Αγρινίου παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές  με βασικό το νεαρό Πορτογάλο Ντουάρτε, όπως επίσης και τον Σουηδό Μπαϊροβιτς αλλά και τον Γκούγκα. Οι 8 παίχτες της ενδεκάδας του Παναιτωλικού ήταν κάτω από 22 ετών, δηλαδή η πιο νεανική ενδεκάδα του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο τέταρτο ο Παναιτωλικός είχε την φλύαρη υπεροχή και απείλησε με τον Γκούγκα στο 15. Ο Απόλλων αγωνιζόταν περισσότερο με αμυντικούς προσανατολισμούς και ελάχιστες φορές έβγαινε στην επίθεση. Ο Παναιτωλικός  συνέχισε να κυριαρχεί να δημιουργεί φάσεις  και στο 27΄ ο Γκούγκα σε κενή εστία αστόχησε, ενώ στο 31΄ κέρδισε πέναλτι με τον Ντουάρτε το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαϊροβιτς.

Οι γηπεδούχοι πελαγωμένοι έκαναν την πρώτη τους τελική προσπάθεια στο 35΄ και τη δεύτερη στην εκπνοή του ημιχρόνου από κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι με το υπέρ τους σκορ συνέχισαν να είναι καλύτεροι, να είναι αψεγάδιαστοι στην άμυνά αλλά και να κυριαρχούν στο κέντρο. Ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους και το σκορ στο ημίχρονο θα μπορούσε κάλλιστα να είναι διπλάσιο.

Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και  στην επανάληψη με τον Γρατσάνη να μη δίνει καθαρό πέναλτι υπέρ του Ντίας .Ενώ λίγο αργότερα  πάλι ο Ουρουγουανός  ζήτησε πέναλτι σε σπρώξιμο του Ναδάλες.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας ανοίχτηκε, άλλωστε δεν είχε να χάσει τίποτα, με αποτέλεσμα να είναι ευάλωτος στην άμυνά του. Αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Παναιτωλικός με τους ταχύτατους Ντίας και Ντουάρτε.

Μετά το 70΄ ο Παναιτωλικός οπισθοχώρησε δίνοντας χώρο στον Απόλλωνα, ο οποίος δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη φάση στην εστία του Κυριακίδη. Γενικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξαν φάσεις και με σχετική άνεση ο Παναιτωλικός κράτησε ανέπαφη την εστία του.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λευτέρης Βελέντζας): Χουάντερσον, Βαφέας, Κοντοές, Ναδάλες, Ρώσση (73′ Βαρκάς), Στάθης (84′ Οικονομόπουλος), Αγρόδημος, Μπεντινέλι, Ντούρσο, Ελ Χέλβε (46′ Ντεφεντερίκο), Ναζλίδης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (ΤΡΑΪΑΝΟΣ ΔΕΛΛΑΣ): Κυριακίδης, Τσιγγάρας, Λιάβας, Μαλής, Αμαράλ (73′ Μάρκος Πάουλο), Λουσέρο, Ντίας, Γκούγκα (90′ Μπελεβώνης), Μπαϊροβιτς (81′ Παρράς), Ντουάρτε, Μιχάι.