Προμηθέας: Αγκάλιασε την πρόκριση στους «16» του BCL

Αγκαλιά με την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία του, βρίσκεται ο Προμηθέας Πάτρας.Η ομάδα του Μάκη Γιατρά  επιβλήθηκε με 77-64 της Στρασμπούρ στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος»,πέτυχε την 8η νίκη της στη διοργάνωση, καλύπτοντας και την  διαφορά των πέντε πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στην Γαλλία. Σημείο-κλειδί του αγώνα ήταν η τρομερή άμυνα που έπιασαν οι Πατρινοί στο δεύτερο ημίχρονο όταν οι Γάλλοι σημείωσαν μόνο 23 πόντους.

Προμηθέας: Αγκάλιασε την πρόκριση στους «16» του BCLΟ Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι , προηγήθηκε (7-0), η Γαλλική ομάδα αντέδρασε , μείωσε σε (7-6)και με τον Κόλινς προηγήθηκε με 13-9 στο 6΄. Η συνέχεια είχε τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους Γάλλους να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι μ’ ένα καλάθι (22-24) έχοντας 9/11 δίποντα και 8-2 ριμπάουντ .

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα 2-5 πόντων μάλιστα προηγήθηκαν και με 7 στο 17΄(31-38). Με την είσοδο του Μεϊερ ο Προμηθέας βρήκε λύσεις στην επίθεση μειώνοντας στους 3(35-38) στο 18΄ και με την άμυνα να κλείνει τον Τραορέ ,πέρασε μπροστά (39-38), αλλά η Στρασμπούρ με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το (39-41) στο τέλος του ημιχρόνου.

Προμηθέας: Αγκάλιασε την πρόκριση στους «16» του BCLΣτην επανάληψη ο Προμηθέας , βελτιώθηκε στο αμυντικό ριμπάουντ και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Από το 32′ έως το 38′ ο Προμηθέας κράτησε την Στρασμπούρ χωρίς πόντο για περίπου 5,5 λεπτά, “έτρεξε” στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ένα σερί 11-0 και κάπως έτσι το 42-44 έγινε 53-44. Οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο ξέφυγαν και με 15 πόντους με ηγέτη τον Νίκο Γκίκα και τους Χολ , Μπράουν , Έλις και Μεϊερ  να είναι εύστοχοι , φτάνοντας σε μία μεγάλη νίκη. Μία νίκη που τον φέρνει αγκαλιά όχι μόνο με την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά και με την κατάληψη της δεύτερης θέσης του 4ου ομίλου.

Οι Νίκος Γκίκας (16 πόντοι), Ρίον Μπράουν (11 πόντοι), Λάνγκστον Χολ (13 πόντοι) και Τόνι Μέιερ (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Προμηθέα.

Οι Τζάρελ Έντι (11 πόντοι), Γιουσουφά Φαλ (12 πόντοι), Μάρντι Κόλινς (10 πόντοι) και Αλί Τραορέ (10 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς Στρασμπούρ, η οποία πια έχει ρεκόρ 6-6 και παραμένει εκτός τετράδας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 11 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ελις 6, Γκίκας 16 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λίποβι 2 (0/6 σουτ), Μέιερ 11 (3/6 τρίποντα), Χολ 13 (2), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 5, Παρκς 2, Σαλούστρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 10, Φαλ 12 (7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γκριν 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λανγκ 8 (2), Ενζελί 2, Τραορέ 10 (5/8 δίποντα δίποντα), Πιετρούς, Μπεϊχούρστ, Εντι 11 (2), Σερόν 5.