Προμηθέας: Επιστροφή στις νίκες με “κατοστάρα”

O Προμηθέας επέστρεψε στις εντός έδρας επιτυχίες ,επικράτησε με 101-95 του ουραγού Κολοσσού Ρόδου στην Πάτρα για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αν και δεν έπιασε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα, βρέθηκε στο πιο παραγωγικό απόγευμα της χρονιάς, έλεγξε το παιχνίδι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην 9η φετινή νίκη.

Προμηθέας: Επιστροφή στις νίκες με “κατοστάρα”Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και με οδηγούς τους Μέιερ και Χολ  που πέτυχαν 12 και 8 πόντοι αντίστοιχα, προηγήθηκαν με 35-25. Ο Προμηθέας αποσπάστηκε στο σκορ μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά στο 17′ (28-16) και την διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα για αρκετή ώρα.  Το ματς πήγε σε υψηλό σκορ, με τους Ροδίτες να διατηρούν την επαφή τους με αυτό, με το ημίχρονο να κλείνει στο 56-52.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι , ξέφυγε εκ νέου με 58-52 στο 22′ και από εκεί και πέρα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Οι Νησιώτες δεν τα παράτησαν , βρήκαν λύσεις από τον Ντιγκς και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 76-70.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη μείωσε την διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους 78-75, ένα τρίποντο όμως  από τον Κασελάκη και άλλο ένα του Μέιερ έδωσαν πάλι στους Πατρινούς το προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα .

Κορυφαίοι για τον Προμηθέα ήταν οι Χολ (20π.) και Μέιερ (17π.), ενώ για τον Κολοσσό ξεχώρισαν οι Μπράουνινγκ (20π.) και Ντιγκς (18π).

Το τελικό 101-95 ήρθε δύσκολα, αλλά ο στόχος επετεύχθη και όλοι, στον Προμηθέα, έχουν, πλέον, το μυαλό τους στον «Τελικό» της 12ης αγωνιστικής του Basketball Champions League κόντρα στο Στρασβούργο (Τρίτη 22/1, 19:30), σ’ ένα παιχνίδι που η νίκη απέναντι στη γαλλική ομάδα σφραγίζει, ουσιαστικά, την πρόκριση του Προμηθέα στην επόμενη φάση  των «16» του BCL, κι επιπλέον θα είναι κι ένα αποφασιστικό βήμα για την 2η θέση του Ομίλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-25, 56-52, 76-70, 101-95.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 10 (2), Μέιερ 17 (3), Χολ 20 (5/8 τρίποντα, 11 ασίστ), Παρκς 16 (6/8 δίποντα, 4/4 βολές), Μπράουν 16 (5/6 δίποντα, 3 κλεψίματα), Σαλούστρος 2, Γκίκας, Κατσίβελης 4, Τσαϊρέλης 2, Λίποβι 8 (2), Ελις 6.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 9 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσούπκοβιτς 12 (7 ριμπάουντ), Δημάκος 12 (2), Ντιγκς 18 (2), Κάρτερ 15 (3), Γεωργαλής, Αγγελάκος, Μπράουνινγκ 22 (8/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πίνκστον 7.