Προμηθέας: Ήττα στην Παράταση

O Προμηθέας πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε στην παράταση με 98-91 από την Βίρτους Μπολόνια στην Ιταλία για την 14η αγωνιστική της φάσης των ομίλων και σε συνδυασμό με την νίκη της Μπεσίκτας στη Σλοβενία τερμάτισε στην 4η θέση του ομίλου στο Basketball Champions League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, κέρδισε τις εντυπώσεις καθώς κοίταξε στα μάτια μια από τις καλύτερες ομάδες του Ιταλικού πρωταθλήματος. Ο Προμηθέας αγωνίστηκε χωρίς τους Μπράουν, Κασελάκη και Λίποβι, ενώ με την ομάδα της Πάτρας αγωνίστηκε ο Λευτέρης Μαντζούκας που ξεκίνησε βασικός κι έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που σκοράρει.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Προμηθέας προηγήθηκε στο 3′ (5-8), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκαν 14-8. Η παρουσία του Παρκς ήταν αυτή  που βοήθησε ώστε η Πατρινή ομάδα να μειώσει τη διαφορά και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ να είναι 25-23. Οι παίκτες του Γιατρά ακολουθούσαν σταθερά τους αντιπάλους τους στο σκορ, με τη Βίρτους να ξεφεύγει 51-43, όμως το ημίχρονο έληξε με 52-46, μετά από τρίποντο του Κατσίβελη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιταλική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά, εγκλώβισε τον Προμηθέα και με πρωταγωνιστή τον Μπαγιέ πήρε προβάδισμα 11 πόντων (65-54) στο 26΄. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν με μπροστάρη τον Παρκς που έκανε σπουδαίο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση μείωσαν (67-62) στο 28΄. Η Μπολόνια αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 έκανε το 73-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν (77-67) αλλά ο Προμηθέας με τρίποντο του Σαλούστρου έκαναν το (79-75) στο 34΄ για να γίνει το παιχνίδι ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 83-75, ο Προμηθέας όμως πλησίασε και με 19” για το φινάλε είχε την μπάλα στα χέρια του. Ο Τόνι Μέιερ ισοφάρισε με φοβερό τρίποντο και ο Μορέιρα αστόχησε στη συνέχεια, για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση (84-84).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ελληνική ομάδα προδόθηκε από την κούραση και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους αντιπάλους της, γνωρίζοντας τελικά την ήττα (98-91) που τη φέρνει στην 4η θέση του 4ου ομίλου.

Κορυφαίοι για τον Προμηθέα οι Δημήτρης Κατσίβελης με 17 και Τόνι Μέιερ με 15 πόντους, ενώ φοβερό παιχνίδι έκανε ο Τέρελ Παρκς που σημείωσε 16 πόντους και κυριάρχησε στις δύο ρακέτες με 14 ριμπάουντ.

Έτσι πλέον η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα κληθεί στην κλήρωση της Παρασκευής (08/02, 13:00) να αντιμετωπίσει έναν από τους πρώτους των υπόλοιπων ομίλων. Μεταξύ αυτών είναι και η ΑΕΚ που βγήκε 1η στον 4ο όμιλο. Οι άλλοι 2 είναι η Μούρθια και η Τενερίφη.

ΒΙΡΤΟΥΣ (Σακριπάντι): Αραντόρι 16 (1/4 τρίποντα), Εμπάιγ 20 (4/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μορέιρα 12, Πάντερ 9 (2/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Τέιλορ 12, Μπάλντι Ρόσι (4 ριμπάουντ), Καπελέτι 6 (1/1 τρίποντο), Μάρτιν 3, Παϊόλα 4, Κβάλε 16 (7/7 δίποντα).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γερομιχαλός, Χολ 3 (10 ασίστ), Κατσίβελης 17 (5 ασίστ), Μαντζούκας 7, Σανδραμάνης 2, Έλις, Γκίκας 12 (4/8 τρίποντα), Λίποβι, Μέιερ 15 (3/6 τρίποντα), Παρκς 16 (7/11 δίποντα, 14 ριμπάουντ). Σαλούστρος  (5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10.

Προμηθέας: Ήττα στην Παράταση Προμηθέας: Ήττα στην Παράταση