Προμηθέας: “Ναυάγησε” στη Λήμνο

Χαμηλές πτήσεις  για  τον Προμηθέα  που γνώρισε  την ήττα με 67-82 από τον Ήφαιστο στη Λήμνο για την 7ηαγωνιστική της Basket League.

Προμηθέας: “Ναυάγησε” στη ΛήμνοΗ ομάδα της Πάτρας  δεν κατάφερε  να αντιδράσει στην υπεροχή των γηπεδούχων  που έμειναν αήττητοι  στην έδρα τους για ακόμη ένα παιχνίδι .

Ο Προμηθέας μακριά από τον καλό του εαυτό εγκλωβίστηκε από την άμυνα  των γηπεδούχων  και υπέστη την 3ηήττα του στο πρωτάθλημα χάνοντας παράλληλα πολύτιμο έδαφος για την μάχη της τετράδας.

Το  παιχνίδι κρίθηκε στο 2ο δεκάλεπτο, όταν ο Ήφαιστος  απέκτησε προβάδισμα 18 πόντων με τον Προμηθέα να σκοράρει μόλις 11  με τον  Λίποβι , αφού δεν έβρισκε λύσεις από τους υπόλοιπους με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 47 – 29.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη , οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους  Γκότσερ  και Μανωλόπουλο . Οι Πατρινοί  είχαν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, η καλή άμυνα του Ήφαιστου βραχύκλωσε τον Προμηθέα και έτσι η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα με τους νησιώτες να φτάνουν εύκολα στη νίκη  με 82-67.

Γκότσερ και Μανωλόπουλος  με 13 πόντους έκαστος ,οι πρώτοι σκόρερ  για τους νικητές, ενώ για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Λίποβι με 17.

Ο Προμηθέας, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κασελάκη και Κατσίβελη, πρέπει  άμεσα να ανασυνταχθεί αφού ακολουθεί την Τρίτη (19:30) ευρωπαϊκό παιχνίδι στην Πάτρα κόντρα στην Οστάνδη στην πρεμιέρα του Β΄ Γύρου του Basketball Champions League.