Προμηθέας: Πλήρωσε τα λάθη του

Βαριά ήττα με 74-96  γνώρισε ο Προμηθέας από την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη για την 11η αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, χάνοντας την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρόκρισή του στους «16» της διοργάνωσης. Η ομάδα της Πάτρας πλήρωσε το κακό πρόσωπο που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο και τα συνολικά 21 λάθη στα οποία υπέπεσε.

Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του αγώνα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 16-21 με οκτώ πόντους του Κατσίβελη και άλλους τόσους του Παρκς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπεσίκτας προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα, όμως η ομάδα της Πάτρας με τον Παρκς να παίζει εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση κράτησε και διεύρυνε τη διαφορά (23-28 στο 12΄, 25-32 στο 14΄, 25-35 στο 15΄, 27-39 στο 17΄), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τελευταίο τρίλεπτο του 1ου ημιχρόνου, έκαναν 3 κλεψίματα και μείωσαν στους 4 (38-42).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι ,έπαιξαν πολύ καλή άμυνα , βελτιώθηκαν στην επίθεση και έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-3 με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα με 11 πόντους (56 -45) στο 25΄.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να προφυλάξει  το +8 από το ματς του πρώτου γύρου, η αστοχία όμως που είχε τα τελευταία λεπτά και τα πολλά λάθη δεν του το επέτρεψε, γνώρισε μια βαριά ήττα και τώρα ελπίζει να μην ισοβαθμήσει με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο φινάλε της κανονικής περιόδου, διότι τότε θα είναι εκείνος που θα μείνει εκτός συνέχειας.

Προμηθέας: Πλήρωσε τα λάθη τουΗ ομάδα της Πάτρας, που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της, Νίκο Γκίκα,συνεχίζει, πάντως, να έχει την τύχη στα χέρια της , με τον αγώνα με το Στρασβούργο (Τρίτη 22/1, 19:00) να λαμβάνει, πλέον, χαρακτήρα «Τελικού» τόσο για την πρόκριση (για την οποία ο Προμηθέας παραμένει σε θέση ισχύος), όσο και για την 2η θέση (την οποία ο Προμηθέας, πιθανότατα θα εξασφαλίσει αν κερδίσει Στρασβούργο και Νεπτούνας εντός έδρας).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 38-42, 67-57, 96-74

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Οτκού Αλ, Γκεγίκ 9 (1), Ριτς 13 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεϊσέλογλου 7 (1), Γιλντιζλί 7 (1), Μπέντζινγκ 12 (1), Μπούβα 14 (8 ριμπάουντ), Τσαντέκιν, Γκίμπσον 10 (3), Μουτάφ 3 (1), Πρέσι 17 (1/1 δίποντο, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σιπαχί 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς):  Γερομιχαλός 6, Κασελάκης 10 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λίποβι 6 (6 ασίστ), Παρκς 11, Σανδραμάνης 3 (1), Μπράουν 5 (1), Έλις 5, Χολ, Κατσίβελης 10 (2/7 τρίποντα), Μέγιερ 6 (2), Σαλούστρος 3 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 9.