Προμηθέας -Τενερίφη 69-57

Array

Προμηθέας Πάτρας γράφει ιστορία. Πέτυχε τεράστια νίκη επί της Τενερίφης  με 69-57 στο κατάμεστο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος» και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League. Η ομάδα της Πάτρας παρά τις απουσίες  των Μπράουν και Χολ, ανάγκασε την Τενερίφη στην πρώτη της εκτός έδρας ήττα στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Μέγιερ και Λίποβι προηγήθηκαν στο 6΄με  (14-7). Η Τενερίφη με τις αλλαγές του Βιδορέτα άλλαξε το ρυθμό όμως παρά τα καλάθια του Άιβερσον  το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το Προμηθέα να είναι μπροστά   (21-15).Ο Μέγιερ ήταν ασταμάτητος και με την είσοδο  του Γκίκα  που πέτυχε δύσκολα καλάθια η ομάδα της Πάτρας έκλεισε το ημίχρονο  προηγούμενη (47-31).

Προμηθέας -Τενερίφη 69-57 Στο δεύτερο ημίχρονο η Τενερίφη με βελτιωμένη άμυνα  και ένα σερί 6-0 μείωσε σε (47-37)  στο (24′), ωστόσο ο Γκίκας με τον Έλις βοήθησαν τους γηπεδούχους να ανακάμψουν (52-37) στο 26′  για να κρατήσει η ομάδα τους ένα καλό προβάδισμα . Με πρωταγωνιστή τον Άιβερσον η ισπανική ομάδα κατάφερε να μειώσει ακόμη και στους 10 πόντους, αλλά με τρίποντο του Λίποβι έγινε το (62-49) στο 35΄. Στο τέλος τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε (66-57) στο 39′ με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Αμπρομάιτις.

Προμηθέας -Τενερίφη 69-57Κορυφαίος του Προμηθέα , ο Τόνι Μέιερ με 22 πόντους, ενώ ξεχώρισαν επίσης ο αρχηγός Νίκος Γκίκας με 14,  4 τρίποντα και κρίσιμα καλάθια και ο Έλις με νταμπλ νταμπλ (10 πόντους, 10 ριμπάουντ).

Ο κόσμος της Πάτρας δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα δίνοντας απίστευτη ενέργεια στον Προμηθέα και οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ανταπέδωσαν την συγκλονιστική στήριξη των φιλάθλων τους με μια σπουδαία εμφάνιση και μια τεράστια νίκη σε μια πατρινή γιορτή του μπάσκετ. Η  ομάδα της Πάτρας έχει προβάδισμα 12 πόντων ενόψει της πολύ δύσκολης ρεβάνς στο “Santiago Martin Arena” στο San Cristobal de La Laguna της Τενερίφης την Τετάρτη 13 Μαρτίου στις 9:30 το βράδυ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 2, Λίποβι 10 (2), Σαλούστρος 6 (0/5 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Έλις 10 (10 ριμπάουντ), Γκίκας 14 (4/7 τρίποντα), Μέγιερ 22 (4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Παρκς

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιδορέτα): Αμπρομάιτις 9 (1), Μπεϊράν 7 (1), Άιβερσον 16 (6 ριμπάουντ), Στάιγκερ 2 (1/7 σουτ), Γουάιτ 10 (1), Μπάσας 4, Μπρουσίνο, Ζιλέ 2, Νιάνγκ 4, Ρισότι, Σάιθ, Σαν Μιγκέλ 3 (1/7 σουτ).