Με τεράστια επιτυχία ο 5ος Μαραθώνιος Ολυμπίας

Με τεράστια οργανωτική αλλά και αγωνιστική επιτυχία διεξήχθη χθες ο 5ος Μαραθώνιος Ολυμπίας. O Θανάσης Καρβουνιάρης από τη Σαλμώνη με χρόνο 2.49′.53” έγινε ο πρώτος Ηλείος που κατακτά το χρυσό μετάλλιο στον Μαραθώνιο Ολυμπίας. Δεύτερος ήταν ο Νίκος Δουζίνας με 2.56′.39 και τρίτος ο Θανάσης Κάβουρας με 3.02′.37”.

Ηλείος ήταν επίσης και ο νικητής του ημιμαραθωνίου, ο Νίκος Σταθακόπουλος από την Αμαλιάδα με χρόνο 1.25′.33”. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Κατερίνα Ασημακοπούλου με 1.26′.56” ενώ χέρι χέρι στην τρίτη θέση τερμάτισαν οι Βασίλης Καραβασίλης, Γιώργος Κωνσταντάρας και ο Γάλλος Ρενάλντ Μεστιά.
Τον Μαραθώνιο Ήλιδα- Ολυμπία τερμάτισαν 142 δρομείς ενώ τον ημιμαραθώνιο Πύργος – Ολυμπία 242. Οι συμμετοχές σε όλους τους δρόμους (Μαραθώνιος, ημιμαραθώνιος, αγώνας 12 χλμ και οι τρεις αγώνες 2 χλμ σε Αμαλιάδα, Πύργο και Ολυμπία) ξεπέρασαν τις 3.000.