Ρόδος: 1500 άτομα, μεταξύ τους και Ολυμπιονίκες, στον 3ο Διεθνή Μαραθώνιο

Περισσότεροι από 1500 συμμετέχοντες, διπλασιάζοντας τη περσινή συμμετοχή, μετείχαν χθες στον 3ο Διεθνή Μαραθώνιο της Ρόδου «RoadsTo Rhodes Marathon 2016».

Νικητής στον Μαραθώνιο ήταν ο Βλάσης Καραβασίλης του Ομίλου Δρομέων «Τελμησσός» με χρόνο 02:56:51 και αντίστοιχα στις γυναίκες η Βραζιλιάνα Anna Maria Fernandes με χρόνο 03:42:29.

-Στη διαδρομή των 10 χλμ. πρώτοι τερμάτισαν οι Ράνια Ρεμπούλη (32:25) και Χρήστος Καλλίας (28:49), ενώ στον αγώνα των 5 χλμ. ο Γιώργος Μίνο (15:50) και η Ζωή Ανδρικοπούλου (19:39) έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού.

Στο Μαραθώνιο το παρών έδωσε ο Σύλλογος Ελλήνων Ολυμπιονικών με την Πρόεδρο του Βούλα Κοζομπόλη, ενώ μαζί της έτρεξαν σπουδαίοι Ολυμπιονίκες, όπως ο Μιχάλης Μουρούτσος, η Αθανασία Τσουμελέκα, ο Νίκος Συρανίδης, ο Δημήτρης Μούγιος, η Ειρήνη Αϊνδιλή, η Βάσω Καραντάσιου και ο πρωταθλητής του βόλεϊ Νίκος Ρουμελιώτης.

Από το χώρο των μεγάλων αποστάσεων συμμετείχαν η κορυφαία Ελληνίδα δρομέας στην Αυθεντική Διαδρομή του Μαραθωνίου Μαρία Πολύζου, η Δωδεκανήσια Ράνια Ρεμπούλη, που κέρδισε στη διαδρομή των 10 χλμ., σε έναν από τους τελευταίους αγώνες της πριν τους Ολυμπιακούς του Ρίο, η Αργυρώ Στρατάκη, η Ζωή Ανδρικοπούλου (νικήτρια των 5 χλμ. στις γυναίκες), o Κώστας Δρόσος, ο Χρήστος Μπουντούλης, ο Χρήστος Καλλίας (1ος στα 10 χλμ.ανδρών), ο Γιώργος Μίνο καθώς και ο Διομήδης Μπακατσέλος.